birgün

23° AÇIK

DÜNYA 01.03.2021 12:23

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da göstericiler hükümet binasını bastı

Geçtiğimiz hafta ordunun hükümeti istifaya çağırdığı Ermenistan'da, bir grup eylemci hükümet binasını bastı. Protestocuların hükümet binasını basarak Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını talep ettiğini bildirildi.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da göstericiler hükümet binasını bastı

Geçtiğimiz hafta Ermenistan'da ordunun Başbakan Nikol Paşinyan'ı istifaya davet etmesinden sonra başlayan karışıklık devam ediyor.

Rus haber ajansı RIA, göstericilerin hükümet binasına girdiğini ve eylem yaptığını duyurdu. İngiliz haber ajansı Reuters’ın RIA’dan alarak uluslararası kamuoyuna 'son dakika gelişmesi' şeklinde servis ettiği olayın sabah saatlerinde başkent Erivan’da meydana geldiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Paşinyan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'la süren 6 haftalık çatışmaların ardından Ermenistan'da eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Paşinyan, istifa çağrılarıyla karşılaşmış ancak görevini bırakmayı reddetmişti.

Eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan da geçen Aralık ayında Erivan’da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polise çağrıda bulunmuş, güvenlik güçlerine seslenerek "Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın" ifadelerini kullanmıştı.

Ermenistan’da son olarak Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanların Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımlamış, Başbakan Paşinyan ise, bildiri ardından Genelkurmay Başkanı'nı görevden almıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol