birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Erol Özvar YÖK Başkanlığı'na atandı

Resmi Gazete yayımlanmadan önce Marmara Üniversitesi resmi Twitter hesabından, Marmara Üniversitesi rektörü Erol Özvar'ın YÖK Başkanı olarak atandığı duyuruldu. Kısa süre sonra paylaşım silindi. Daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre Özvar önce YÖK Üyeliğine daha sonra da YÖK Başkanlığı'na atandı.

GÜNCEL 30.07.2021 00:40
Erol Özvar YÖK Başkanlığı'na atandı
Abone Ol google-news

Marmara Üniversitesi'nin resmi hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulunuldu. Marmara Üniversitesi rektörü Erol Özvar'ın YÖK Başkanı olarak atandığı belirtildi.

"Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar ( @erolozvar) YÖK Başkanı olarak atanmıştır. Ülkemize, eğitim ve öğretim camiamıza hayırlı olmasını temenni ederiz" denilen paylaşım kısa süre sonra silindi.

yeni-yok-baskani-belli-oldu-iddiasi-904205-1.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Saat 03:00'te yayımlanan Resmi Gazete kararlarına göre Özvar YÖK Başkanlığına atanabilmek için önce YÖK Üyesi seçildi daha sonra da YÖK Başkanlığı'na atandı.

EROL ÖZVAR KİMDİR?

Erol Özvar'ın kendi web sitesinde yer alan özgeçmişi şu şekilde:

"Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya). İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çoçuk babasıdır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol