20 yıl aralıksız Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve bu görevden alındığı Aralık 2009’dan beri köşe yazan Ertuğrul Özkök, "Hürriyet’ten dostça ayrıldık" açıklamasını yaptı.

Ertuğrul Özkök, Hürriyet’ten ayrıldığını doğruladı

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök, gazeteden ayrıldığı iddialarını doğruladı.

Uçankuş Tv’ye konuşan Özkök, "Hürriyet’ten dostça ayrıldık" ifadelerini kullandı.

"YENİ BİR PLANIM YOK"

Öte yandan Odatv'ye konuşan Özkök, "ayrılığın istifadan mı yoksa kovulmasından mı kaynaklandığı" sorusuna, "Dostça ayrıldık. Şu an söyleyebileceğim bu..." ifadelerini kullandı.

Ayrılık sonrası ise başka projelerde yer alacağı iddialarıyla ilgili ise Özkök, "Yarını planlamıyorum. Yeni bir planım yok" dedi.

"Ayrılık kararı sonrası Aydın Doğan ile görüştünüz mü" sorusuna Özkök, "Böyle bir girişim, görüşme olmadı" yanıtını verdi.

Son dönemde Aydın Doğan'ın Milliyet gazetesini tekrar satın alacağı sonrasında ise Genel Yayın Yönetmeni olarak kendisinin atanacağı iddialarıyla ilgili konuşan Özkök, "Böyle bir şey yok. Hatta bir yerlerde kendisiyle toplantı yaptığım iddia edildi. Böyle bir görüşme de yapılmadı. Ayrıca Doğan'ın böyle bir girişiminin delilik olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Diyarbakır'daki sergi yüzünden" iddialarıyla ilgili ise Özkök "Daha neler, yok öyle bir şey" dedi.

Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparken 1986 yılında Hürriyet gazetesine geçen ve Moskova Temsilciliği’ni üstlenen, daha sonra gazetenin Ankara Temsilciliği görevine getirilen Ertuğrul Özkök, 1989 yılında gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ne atandı. Erol Simavi’nin 1994 yılında Hürriyet’i Aydın Doğan’a satmasından sonra da bu pozisyonunu koruyan Özkök, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Doğan Holding’le girdiği uzun ve sert çatışma sürecinin ardından Aralık 2009’da Genel Yayın Yönetmenliği görevinden alındı. Özkök, söz konusu yönetsel operasyondan sonra, gazetenin Doğan Medya Grubu’yla birlikte Demirören Holding’e satılmasını da kapsayan 12 yıllık dönemde Hürriyet’te köşe yazısı yazıyordu.

ERTUĞRUL ÖZKÖK KİMDİR?

1986 yılından itibaren aralıksız olarak 35 yıl çalıştığı Hürriyet gazetesi ile özdeşleşen bir isim olan Ertuğrul Özkök, siyasetçilerle ilişkileri ve özellikle yayın yönetmenliği sırasındaki icraatıyla, Türkiye medyasının en uzun süreyle tartışma konusu olan isimler arasında ön sıralarda yer aldı. ANAP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık’tan sonra 8. Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal ile yakın ilişkilerine yapılan atıfla bir dönem “Özköşk” yakıştırmasıyla da anılan Özkök, Türk basınında -devlet dilinin de kuvvetle yansıdığı- en popüler gazete olan Hürriyet’i yönetirken, Ahmet Kaya’yı hedef alan “Vay Şerefsiz” ve benzeri Hürriyet başlıklarıyla büyük tepkiler görmüş, eleştirileri yanıtladığı yıllarda özür dilemişti.

8 Nisan 1947’de İzmir’de doğan Ertuğrul Özkök, lisans eğitimini Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın-Yayın Yüksekokulu'nda tamamladı. Bir yıl TRT'de muhabir olarak çalıştı, daha sonra Fransa'ya giderek İletişim Bilimleri dalında doktora yaptı. Fransa dönüşünde Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı, 1986 yılında doçent olduktan sonra akademiden ayrılarak Hürriyet gazetesine çalışmaya başladı. Hürriyet gazetesinin Moskova ve Ankara temsilciliklerini yaptıktan sonra 1989’da Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. “Sanat, İletişim ve İktidar” (1982), “Kitlelerin Çözülüşü” (1984), “Elveda Başkaldırı” (1987), “Stalin Baroku” (1989), “Artakalan Zamanda” (1997), “Tuhaf” (2010) adlarıyla altı kitabı yayımlandı.