2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Eşitlik İçin Kadın Platformu tarafından hazırlanan ve 16 Mart- 15 Nisan 2021 tarihlerini kapsayan 7'nci TBMM İzleme Raporuna göre, 90 kanun teklifinden hiçbirinde kadının adı geçmedi. 1103 soru önergesinden sadece 42’si kadınların yaşadığı sorunları ele alıyordu, hiçbiri cevaplanmadı.

Abone Olgoogle-news
EŞİK'ten 'TBMM İzleme Raporu': 90 kanun teklifinin hiçbirinde kadının adı geçmedi!

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 7'nci TBMM İzleme Raporunu yayımladı. 90 kanun teklifinden hiçbirinde kadının adının geçmediği belirtilen rapora ilişkin EŞİK, "Ya kadınları korumayı seçeceksiniz ya da kadın katillerine cesaret vereceksiniz!" ifadaelerini kullandı.

Raporda, "Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK’in 7’inci TBMM İzleme Raporu’na İstanbul Sözleşmesi damgasını vurdu. Ama maalesef bugüne kadar ısrarla dile getirdiğimiz gibi etkin uygulanması, kadına karşı şiddeti ve kadın sözleşmesi cinayetlerini önleyecek maddelerinin dikkate alınması gündeme geldiği için değil. Meclis, uygulanmasını denetlemekten sorumlu olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karar verildiğini, tüm vatandaşlar gibi 20 Mart gecesi, Resmi Gazete’den öğrendi. Dolayısıyla Meclis günlerce, bir şok dalgası yaratan bu kararın Anayasa’ya, uluslararası sözleşme kurallarına, demokrasiye, siyasal etiğe aykırı bir şekilde alındığını konuştu" ifadelerini kullanıldı.

"Çünkü aynı Meclis 2011 yılında Sözleşme’yi oy birliğiyle ve coşkuyla kabul etmişti; Meclis’te bir yasayla kabul edilen uluslararası sözleşmeden, tek bir insanın imzasıyla değil, ancak Meclis’in çıkaracağı yasayla çıkılabilirdi" denilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Kadına karşı şiddetle mücadelede en geniş kapsamlı uluslararası metin olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının, günde en az 3 kadının öldürüldüğü, binlercesinin şiddete uğradığı bir zamanda, üstelik Sözleşme’yi imzaya açan, ilk imzacısı olan bir ülke tarafından alınması, ayrı bir soru işaretiydi. 10’uncu yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Sözleşmesi tarihinde de ilkti."

"BU NOKTAYA NASIL GELİNDİĞİNİ BİLİYORUZ"

"EŞİK olarak bu noktaya adım adım nasıl gelindiğini biliyoruz" ifadeleriye yer verilen raporda, "Sözleşme’nin nasıl siyasi pazarlık konusu yapıldığına, yalan yanlış yorumlarla itibarsızlaştırıldığına, ısrarla uygulanmadığı halde şiddeti artırmakla, aileyi parçalamakla suçlandığına her aşamada itiraz ederek tanık olduk" denildi.

"16 Mart-15 Nisan 2021 arası bir aylık dönemin 20 Mart sonrasını kapsayan günlerinde muhalefet milletvekilleri de Meclis’te bunları dile getirdiler" ifadeleri kullanılan raporda, muhalefet vekillerinin sözleri şöyle aktarıldı:

"HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tüm milletvekillerine mektup yazarak karara itiraz etmeye çağırdı; çekilme kararından sonra karakollarda kadınların şikayetlerinin geri çevrildiği duyumlarını ilgili bakanlıklara sordu. İyi Parti Lideri Meral Akşener, 'Kim ne derse desin, İstanbul Sözleşmesi hala geçerli, çekilme yöntemi de açıklanan karar da geçersiz!' dedi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek demek, kız çocuklarının yaşam hakkının yok sayıldığı cahiliye dönemi anlayışına dönmek demektir, kadın katillerini cesaretlendirmek demektir' şeklinde konuştu."

Rapoda, şunlar ifade edildi:

"CHP ve HDP sıralarında ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ pankartları açıldı. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 6 CHP’li kadın milletvekiliyle birlikte kürsüye mor bir örtü örttüğü için uyarı cezası aldı. Erkek milletvekilleri hiç söylemedikleri kadar ‘İstanbul Sözleşmesi’ dedi. Ama sonuç değişmedi; AKP ve MHP oylarıyla İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin meclis genel görüşme talepleri, araştırma önergeleri bir bir reddedildi."

EŞİK'in hazırladığı raporda, 16 Mart-15 Nisan arasında Meclis'te yaşananlar şöyle aktarıldı

>> 13 grup toplantısının 8’inde kadın konuşuldu, 6’sında İstanbul Sözleşmesi kararına karşı çıkıldı.

>> 3 Meclis genel görüşme önergesinden 2’si İstanbul Sözleşmesi kararıyla ilgiliydi, reddedildi.

>> 90 kanun teklifinden hiçbirinde kadının adı geçmedi.

>> 240 Meclis araştırma önergesinden yalnızca 2’si kadın istihdamı ve cinayetlerine ilişkindi.

>> Toplanan 9 komisyondan sadece 2’sinin konusu kadındı.

>> 1103 soru önergesinden sadece 42’si kadınların yaşadığı sorunları ele alıyordu, hiçbiri cevaplanmadı.

>> Kadın, 168 basın toplantısından sadece 13’ünde kendine yer buldu.

>> Kürsüyü kaplayan mor örtü kriz yarattı; birleşime iki kez ara verilmesine neden oldu, sonunda mor örtüyü seren milletvekili disiplin cezası aldı.