birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 29.10.2020 06:37

Eşit, özgür, bağımsız ve laik bir ülke istiyoruz: Cumhuriyet için mücadeleye

Eşit, özgür, bağımsız ve laik bir ülke istiyoruz: Cumhuriyet için mücadeleye

Emperyalizme karşı verilen savaşla kurulan Cumhuriyet’in tüm kazanımları gerici iktidarlarca sistemli şekilde yok edildi. Yeni Cumhuriyet bu zihniyete karşı verilecek mücadeleyle kurulacak.

KIRINTISI DAHİ KALMASIN İSTENDİ

Kadın haklarından halkın yönetime katılmasına, çağdaşlıktan laikliğe kadar Cumhuriyet’in tüm ilerici değerleri AKP iktidarının hedefi haline geldi. Cumhuriyet döneminin tüm değerleri, limanları, fabrikaları, çiftlikleri yok pahasına elden çıkarıldı. Sanattan spora tüm üretimler aşağılandı. Cumhuriyet fikri ve onun idealleri toplumun hafızasından silinsin istendi. Küçük kesintileri saymazsak 1946’dan bu yana ülkeyi yöneten sağ zihniyet 2023 yılına yaklaşılırken son büyük hesaplaşmaya hazırlanıyor.

YENİ BİR CUMHURİYET İÇİN GÖREVE

Türkiye 100 yıl öncesine dönmemeye kararlı. Bu nedenle uyguladıkları tüm baskıya ve şiddete rağmen “fikren iktidara” gelemiyorlar. O yüzden ülkenin her tarafından direniş haberleri gelmeye devam ediyor. Bugün bile şiddet gören, öldürülen, hayatlarına müdahale edilen kadınlar sokaklarda “Biz varız” diye haykırıyor. Ünye’de, Kirazlı’da, Aydın’da toprağına, suyuna sahip çıkan köylüler direniyor. Alın terinin hakkı için mücadele eden madenciler yollarda. Özgür ve eşit yurttaşların bağımsız, laik ülkesi bu mücadelelerin eseri olacaktır. n

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız