birgün

5° AÇIK

AVRUPA 21.11.2020 09:28

Eşit ücret hakkına gasp

Eşit ücret hakkına gasp

Dış Haberler Servisi

İngiltere'de Eşitlik Vakfı'nın yaptığı araştırma, ülkede 8,5 milyon kadın işçinin çalışma hayatı boyunca aynı mesleği icra eden erkeklerle eşit ücret almadığını ortaya koydu.

Vakfın hazırladığı raporda, "Hükümetin kadınlara aynı işi yapan bir erkek meslektaşına ne kadar ödeme yapıldığını bilme hakkı vererek eşit ücreti gerçeğe dönüştürebileceği" önerisi yapıldı.

SİYAH VE GÖÇMENLER DAHA SÖMÜRÜLÜYOR

Guardian'ın haberine göre, Fawcett Derneği'nin araştırmasında ise ülkede çalışan kadınlardan siyah ve göçmen olanların yüzde 43'ünün daha fazla sömürüye uğradığı ortaya konuldu. Ayrıca pandemi süreci nedeniyle kadınların üçte birinin işsiz kaldığı da araştırmada yer aldı. Derneğin sözcüsü Sam Smethers, "Koronavirüs krizi bizi yine bir yol ayrımına getiriyor ve bunun cinsiyetler arası ücret farkı için geçerli olduğu açık" dedi.

ACİL ÖNLEM ŞART

İşçi Partili milletvekili Marsha De Cordova da "Hükümet, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğini gidermekte başarısız oldu ve bu krizin kadınlar üzerindeki etkisini görmezden geldi. Eşit ücret mevzuatını modernize etmek ve ücret açığı raporlamasını yeniden başlatmak için acil önlem almamız gerekiyor" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız