birgün

2° AÇIK

KADIN 22.01.2021 14:15

Eşitlik İçin Kadın Platformu'ndan çağrı: #MeclisGöreve

Eşitlik İçin Kadın Platformu, “Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım” ifadeleriyle Meclis’i göreve çağırdı.

Eşitlik İçin Kadın Platformu'ndan çağrı: #MeclisGöreve

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bir kampanya başlatarak kadın cinayetlerini, cinskırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırdı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemeye çağırıyoruz. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim” denildi.

Açıklamada, kampanyaya katılmak isteyenlerin mesajlarını içeren, en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebileceği kaydedildi.

Platform tarafından sıralanan talepler şöyle:

►Günde en az üç kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım

►Meclis kadın cinayetlerini önlemek için özel gündemle toplansın #MeclisGöreve

►İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı şiddetle mücadele yasası etkin uygulansın

►TBMM özel gündemle toplanarak cinskırım boyutuna varan kadın cinayetlerini önlesin

EŞİK tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak bugün itibariyle yeni bir kampanya başlatıyoruz. Kadın cinayetlerini, cinskırımı ve kadına karşı şiddeti önlemek için Meclis’i göreve çağırıyor ve bu konuda sözü olan herkesi de bu kampanyayı desteklemeye çağırıyoruz. Sesimize ses olun, hep birlikte sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için harekete geçelim.

EŞİK – Eşitlik İzleme Kadın Platformu, 2020 yılı boyunca ilk olarak çocuk cinsel istismarı faillerine infaz paketiyle af getirilmesini önlemeye çalıştı. Sonra, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmesi ihtimali toplumun gündemine geldiğinde tüm gücümüzle buna karşı çıktık. Türkiye kadın hareketinin gücü ve deneyimiyle, toplumsal destek ve dayanışmayla kadınların ve kız çocuklarının eşit yurttaşlık haklarına yönelik saldırı niteliği taşıyan bu politikaları şimdilik durdurmayı başardık.

Günde en az üç kadının öldürüldüğü, bir o kadar şüpheli ölüm ve yeterinces oruşturulmayan intiharla kadınların yaşamdan koparıldığı bu şiddetin adı artık cinskırımdır. Gelin,cinskırımı birlikte durduralım. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için yetkilileri göreve çağıralım.

Mesajları içeren, en uzun 1 dakikalık videolarınızı iletisim@esikplatform.net adresine e-posta olarak gönderebilirsiniz.Bugünden itibaren her gün bu mesajları içeren videoları yayınlayacağız.Ayrıca @esik_platform(Twitter ve Instagram) hesaplarımızda yayınlanan videoları kendi hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Her türlü paylaşım ve katılım desteğiyle bu kampanyayı birlikte büyütelim, sesimizi Meclis’e duyuralım ve cinskırımı durdurmak için toplumu harekete geçirelim. Siz de videonuz ile bize katılın, beraber seslenelim:

Artık yeter!

Cinskırım var!

Meclis göreve!

Özel gündemle toplanın!

Etkin önlemler için ortak politika geliştirin!

Sözleşme, yasa dahil her türlü politikanın etkin uygulanışını Meclis olarak denetleyin!”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol