birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye 12,5 yıl hapis cezası: Takdir indirimi uygulandı

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan 'takdir indirimi' uygulayarak 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

GÜNCEL 16.12.2022 18:46
Eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye 12,5 yıl hapis cezası: Takdir indirimi uygulandı
Abone Ol google-news

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 2. Ordu Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada yerel mahkemece verilen hükmün Yargıtayca bozulması üzerine yeniden yargılanan dönemin 2. Ordu Komutanı Huduti'ye 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti tutuklu bulunduğu cezaevinden, diğer sanıklar Eyüp Özcan ve Fatih Gürcan da bulundukları şehirlerdeki adliyelerden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık Murat Mutlu'nun salonda hazır bulunduğu duruşmaya sanık Hasan Ayaz ise katılmadı.

Talebi sorulan Cumhurbaşkanlığı avukatı Bayram Taşkın, mütalaaya katılmadıkları, sanıkların iddianamedeki sevk maddesi uyarınca cezalandırılmasını istedikleri yönündeki görüşünü yineledi. Sanıklar Murat Mutlu, Fatih Gürcan ve Eyüp Özcan ise beraat talebinde bulundu. Savunması istenen Adem Huduti, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yeni bir mütalaa hazırlamasını beklediklerini ancak savcılığın eski mütalaada ısrarcı olduğunu savundu.

Adli makamların kendisini sanık olarak değil düşman olarak gördüğünü ileri süren Huduti, "Suçluları öldürmeyip yargıya teslim ettiğim için suçluyum. Suçluyu yargıya teslim etmek suç değil" dedi.

Darbe girişimine kalkışanların kendisine silah çektiklerini ifade eden Huduti, darbecilerle birlikte olmadığının ve aynı yolu yürümediğinin dosyadaki delillerle de ispatlandığını savundu. Huduti, kendisinden darbecileri öldürmek için emir istendiğini, kendisinin "İlk kurşunu biz atmayalım, onlar kurşun atarsa çekinmeden vuralım" dediğini açıklayarak beraatını istedi.

Sanık Adem Huduti'nin oğlu ve avukatı olan Ersü Oktay Huduti ise müvekkili Adem Huduti'nin darbe girişimine karşı olduğuna yönelik açıklama yapan 4 ordu komutanından biri olduğunu savunarak, suçun unsurlarının oluşmadığı iddiasında bulundu.

4 İSMİN DOSYASI AYRILDI

Adem Huduti'nin tutuklu bulunduğu cevaevinde rahatsızlandığını ifade eden Ersü Oktay Huduti, en azından adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Adem Huduti'nin "anayasayı ihlale teşebbüse yardım" suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığa bu suçtan takdiri indirimi de uygulayıp 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Heyet, sanıklar Gürcan, Özcan, Mutlu ve Ayaz'ın dosyasının ise FETÖ üyeliği ve darbe girişimine yardım etme yönünden incelenmek üzere ayrılmasını kararlaştırdı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol