birgün

22° AZ BULUTLU

SİYASET 10.07.2020 15:56

Eski AKP'li, yeni Gelecek Partili Temurci: Pelikan örgütünü kim kurdu?

Eski AKP İl Başkanı ve Gelecek Partisi kurucularından Selim Temurci, “Bu ülkede bir Pelikan gerçeği var, Türkiye bu pisliklerden temizlenmeli” dedi. Pelikan grubu, Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu’nun istifa ettirilmesi sürecindeki faaliyetleriyle gündeme gelmişti.

Eski AKP'li, yeni Gelecek Partili Temurci: Pelikan örgütünü kim kurdu?

Eski AKP İstanbul İl Başkanı ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, Pelikan grubu hakkında yaptığı açıklamalar dolayısıyla Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdi.

Temurci ifadesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, Pelikan adlı yapıdan ‘terör örgütü’ olarak bahsetti. Temurci şöyle konuştu:

“Bu ülkede bir Pelikan gerçeği var. Pelikan terör örgütünü kim kurdu? İsmini kim verdi? Kim finanse ediyor? Ben yargıyı göreve çağırıyorum, bu örgüt mutlaka araştırılmalı. Türkiye adeta bu pisliklerden temizlenmeli.”

Kendisine, “Pelikan diye bir şey yok, bunu sen uyduruyorsun” denildiğini anlatan Temurci, “Hatta o kadar ileri gidiyorlar ki, Pelikan’a Pelikan diyerek suç örgütü kurduğumu söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Temurci, şunları söyledi:

‘WİKİLEAKS BELGELERİNE BAKSINLAR’

"Bu ülkede ve dünyada bir Pelikan gerçeği var, bir Pelikan çetesi var. Bize bu suçlamayı yapanlar Wikipedia’ya, Wikileaks belgelerine baksınlar. Bu suçlamalar, yapanların hayatlarında kara bir leke olarak kalacak. Fakat biz asla korkmadan, asla yılmadan bu mücadelemizi mutlaka sürdüreceğiz. FETÖ taktiklerini kullanarak bu ülkede yeni bir paralel yapılanma ortaya çıkmıştır, gözünüzü açın. Bu Pelikan çetesiyle mücadele etmeliyiz. İstanbul seçimlerinin iptal ettirilmesi sürecinde de milletin ver herkesin konuştuğu bir örgüttü Pelikan. Adalet Bakanı’nın görevden alınması konuşulduğunda yine Pelikan’ı konuştu Türkiye. Burada yargı sistemimize ve Adalet Bakanımıza seslenmek istiyorum, dik durun yanınızda olacağız.”

‘FETÖ TAKTİKLERİNİ KULLANIYORLAR’

Pelikancıların ‘FETÖ taktiklerini kullandığını’ belirten Temurci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yapı FETÖ taktiklerini kullanarak aşağılık iftiralarla büyük bir oyun oynuyor. Şu anda ülkenin siyasetinde, medyasında, iş dünyasında, bürokrasisinde çok güçlü bir hale geldi. Bu güç olmazsa bize herhangi biri böyle bir suçlamada bulunamaz. Ülkeyi yönetenleri daha sonra 'Aldandık' dememeleri için uyarıyorum. Bu paralel çeteyi, bu Pelikan örgütünü inşaallah yargı sistemimiz deşifre edecek ve gerçek bir hukuk devletinde bunların hepsi ortaya çıkacak. Kesin olan bir şey var, bu ülkede Pelikan var, biz Pelikan demeye, deşifre etmeye devam edecek, terör örgütü haline dönüşen bu yapıyı bu yapıyı milletimize anlatmaya devam edeceğiz.”

DAVUTOĞLU’NUN İSTİFA ETTİRİLMESİ

Pelikancılar, Davutoğlu’nun istifaya zorlandığı süreçte yayımladıkları ‘Pelikan Bildirisi’ ile kamuoyunda tanındılar.

1 Mayıs 2016’da “Selam Olsun!” başlığıyla, pelikandosyasi.wordpress.com adlı bir blogda imzasız olarak yayımlanan yazıda; Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki kavgaya “Reis” diye hitap edilen Erdoğan cephesinden bakıldı ve “Hoca”, yani Davutoğlu, alaycı bir üslupla yerden yere vuruldu.

Bildiriden 3 gün sonra da Davutoğlu, Saray’a çağırılarak istifa ettirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız