birgün

0° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.12.2021 11:17

Eski bakanlardan Güldal Akşit, hayatını kaybetti

Eski Turizm ve Devlet Bakanı ve AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Eski bakanlardan Güldal Akşit, hayatını kaybetti

AKP'nin kurucu üyelerinden eski Turizm ve Devlet Bakanı Güldal Akşit, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Akşit'in yaşamını yitirdiğini duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit Ablamızın Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah’tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

GÜLDAL AKŞİT KİMDİR?

1960 yılında Malatya'da doğan Akşit, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışma hayatına başlayan Akşit, 14 Ağustos 2001'de kurulan AKP’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan Akşit, 58. hükümette Turizm Bakanı, 59. hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Akşit, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekilliğinin yanı sıra 12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

AKP Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006'dan itibaren yürüten Güldal Akşit, 8 Temmuz 2011- 14 Ekim 2014 tarihleri arasında AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu.