birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 24.02.2021 20:04

Eski emniyet müdür yardımcısına 11 yıl 8 ay hapis cezası

2016'da trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu'nu öldüren İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz’a 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Eski emniyet müdür yardımcısına 11 yıl 8 ay hapis cezası

GÖKAY BAŞCAN

İstanbul’da 5 buçuk yıl önce trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu'nu silahla vuran İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz’a 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Kararda Yargıtay yolunun açık olduğuna karar verildi.

Yılmaz, 3 Şubat 2016 tarihinde yapılan karar duruşmasında, "Cezalandırılmasına yer olmadığına" karar verilerek tahliye edilmişti. Temyiz başvurusu üzerine Yargıtay kararı bozmuş ve yargılamaya yeniden başlanmıştı. Tutuklu bulunan Yılmaz’a hapis cezası verildi.

Kararı değerlendiren avukat Halis Yıldırım,” Geç de olsa adalet tecelli etti. Kamu vicdani önceki cezasızlık kararıyla kanamaya devam ediyordu. Şimdi ailesi açısından belki buruk bir teselli oldu ve kamu vicdanı da tatmin oldu” dedi.

NE OLMUŞTU?

►İstanbul Halkalı'da, 17 Ağustos 2015 tarihinde, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüşoğlu'nu silahla vurup öldürdü.
►3 Şubat 2016 tarihinde yapılan karar duruşmasında, "Cezalandırılmasına yer olmadığına" karar verilerek tahliye edilmesine karar verildi.
►Sülüşoğlu’nun ailesinin avukatları kararı temyize götürdü. Yargıtay, maktulün elinde silah olmasına rağmen sanığa yönelik silahlı fiili bir saldırısının bulunmadığını bu nedenle de meşru müdafaa koşullarının oluşmadığını belirterek kararı bozdu.
►Davayı yeniden görmeye başlayan Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi 19 Aralık 2018’de sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Tahliye edildikten sonra ortadan kaybolan Yılmaz duruşmalara gelmedi.
►Tüm aramalara rağmen bulunamayan Yılmaz, hakkında yakalama kararı verildikten yaklaşık 1,5 yıl sonra önceki gür Antalya’da Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla şakalandı. Yılmaz tutuklanarak Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.
►Son olarak Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanığa 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol