birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 26.05.2020 14:39

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı yaşamını yitirdi

28 Şubat döneminin tartışmalı ismi, Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Karadayı hayatını kaybetti

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı yaşamını yitirdi

28 Şubat davasının bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, hayatını kaybetti. İsmail Hakkı Karadayı'nın bayramın birinci günü yüksek ateş ve enfeksiyon nedeniyle Florence Nightingale Hastanesine kaldırıldığı burada tedavisi sürerken hayatını kaybettiği bildirildi.

Müebbet ceza alan Karadayı, karardan beş gün önce hastaneye kaldırılmış, kendisine bağırsak kanseri teşhisi konulmuştu.

Karadayı davadaki savunmasında 28 Şubat'ı "dini referans olarak kullanarak ülkeyi çağ dışı bir rejime yönlendirmek arzusuyla ortaya çıkmış sosyal bir huzursuzluk" olarak tanımlamıştı.

Erbakan-Çiller koalisyonu olan 54. hükümeti "irticai gelişmelere kucak açmak, laik rejimi yıpratırcasına tavırlar takınmakla" suçlayan Karadayı, asla darbe düşüncesinin oluşmadığını, buhranın, anayasal organlar eliyle çözüldüğünü savunmuştu.

eski-genelkurmay-baskani-ismail-hakki-karadayi-yasamini-yitirdi-735953-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız