birgün

15° AÇIK

TEKNOLOJİ 22.12.2017 12:36

Eski iPhone'ların hızını bilerek düşüren Apple'a ilk dava açıldı

Yapılan testlerde Apple'ın eski iPhone'ların hızını bilerek düşürdüğü ortaya çıktı. Bu gelişmenin arından Apple'a ilk kişisel dava açıldı.

Eski iPhone'ların hızını bilerek düşüren Apple'a ilk dava açıldı

iPhone kullanıcıları, yeni iPhone'larla gelen iOS güncellemeleriyle birlikte kullanımdaki eski telefonların yavaşladığını ifade ederken, bugüne kadar bu konuyla ilgili bir net kanıt sunulamamıştı. Ancak son yapılan testlerde Apple'ın eski iPhone'ların hızını bilerek düşürdüğü ortaya çıktı. Bu gelişmenin arından Apple'a ilk kişisel dava açıldı.

Bir süredir yeni çıkan iPhone'lar ile birlikte eski yüklenen iOS güncellemelerinin performans ve şarj sorunlarını da beraberin getirdiği iddia ediliyor.

Reddit kullanıcıları da uzun süreli kullanım sonrası şarj kapasitesi düşen iPhone'ların yavaşladığını belirtmişti.

Twitter'da @sam_siruomu ismiyle yaptığı işlemci testini paylaşan bir Reddit kullanıcısı da pili değiştirilen iPhone'un hızlandığını ortaya çıkarmıştı. Değişim öncesi 600 MHz'de çalışan iPhone işlemcisi, yeni pil ile birlikte 1400 MHz hıza ulaşmış.

Mobil cihazlar için Benchmark testleri yapan John Poole, yeni iOS'lar ile birlikte gelen yavaşlamanın çözümü için cihazın değil, pilin değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Poole, iOS güncellemeleriyle cihazın pil durumuna göre telefonun performansının belirlendiğini ifade ediyor.

Techcrunh isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Apple durumla ilgili bir açıklama yaparak kullanıcıların "Apple eski iPhone'ları bilerek mi yavaşlatıyor?" sorusuna yanıt verdi.

Apple, her zaman kullanıcı deneyimi ve cihazların kullanım ömrünün en üst seviyede tutulmasının amaçlandığını belirtti. Lityum-ion pillerin düşük sıcaklıklarda ve uzun yıllar kullanım sonrasında performansında düşüş olduğuna ve aniden kapandığına dikkat çeken Apple, geçtiğimiz yıl bunu önlemek için bir adım atıldığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: Geçen yıl iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone SE'lerin beklenmedik şekilde kapanmasının önüne geçmek için düzenlemeler yaptık. Şimdi bu düzenlemeyi iOS 11.2 kullananan iPhone 7'lere de uyguladık ve gelecekte de benzer uygulamalarımız olacak"

Apple, daha önce de iPhone'larda 500 şarjın ardından pilde yüzde 20'ye varan kapasite kaybı yaşandığını açıklamıştı. Bu haberin ardından şirkete ilk kişisel dava da açıldı. Los Angeles Kaliforniya’da açılan davada, Apple’ın yaptığı bu işlemin kullanıcılara zarar verdiğine ve eski cihazların değerini kaybetmesine neden olduğunu savunan Stefan Bodganovich, Apple’a karşı dava açtı. (NTV)