AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasıyla ilgili bir itirazda eski İzmir Barosu başkanı Av. Özkan Yücel’den geldi. YSK’ye itiraz dilekçesi veren Yücel, dilekçesinde 2007 yılında yapılan değişikliğe vurgu yaparak bir kişinin iki defa seçilebileceğini söyledi.

Eski İzmir Barosu Başkanı’ndan YSK’ye başvuru: Erdoğan’ın adaylığı Anayasa’ya aykırıdır

BİRGÜN EGE

Recep Tayyip Erdoğan’ın 3’üncü kez Cumhurbaşkanı adayı olmasına İzmir’den de itiraz geldi. Yüksek Seçim Kurulu’na başvuran eski İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, başvuru dilekçesinde Anayasa’nın 101. maddesinde 2007 yılında yapılan değişikliğe vurgu yaparak “Değişikliğin tarihi dikkate alındığında -seçilme sayısına ilişkin sonradan yapılmış bir değişiklik de olmadığına göre- 2007 yılından sonra bir kişi, ancak iki defa cumhurbaşkanı seçilebilecektir” ifadelerine yer verdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2007 yılından sonra ve değişiklik yürürlükte iken, 2014 ve 2018 yıllarında cumhurbaşkanı seçildiğini dile getiren Yücel, mevcut adaylığın üçüncü adaylık olmasıyla birlikte Anayasa’nın emredici hükmüne aykırı olduğunu söyledi. İki defa cumhurbaşkanlığına seçilebilme kuralının tek istisnasının da Anayasa’nın 116. maddesinin 3. fıkrasında yer alan “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde, Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi” olduğunu dile getiren Yücel, bu kuralın, TBMM tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmiş olmaması nedeniyle uygulama alanı olmadığını vurguladı.

YSK’ye verdiği dilekçede, Anayasa’nın 11. maddesi uyarınca Anayasa hükümlerinin bağlayıcılığını hatırlatan Yücel, YSK’ye seslenerek “Anayasa’ya aykırı davranışların, her düzeydeki kamu görevlileri açısından suç oluşturacağını bildiğinizi varsayıyorum” dedi ve dilekçesinin sonuç kısmında şu ifadelere yer verdi:

- Üçüncü defa Cumhurbaşkanı seçilebilmek için başvuruda bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık başvurusunun reddine karar verilmesini,

- Kurulunuzun, adaylık başvurusunun kabulüne yönelik 2023/254 sayılı kararının itirazım üzerine R.T. Erdoğan yönünden kaldırılmasını,

- Kesin listede bu isme yer verilmemesini,

- Aksi davranışın, kamu görevlisi olan kurulunuz üyeleri açısından suç oluşturacağının bilinmesini talep ederim.