birgün

22° AÇIK

Eski M-19 gerillası Gustavo Petro, resmen Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı

Eski M-19 gerilla hareketi üyesi Gustavo Petro, 100 bin kişinin katıldığı törende yemin ederek resmen Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Petro, yemin törenindeki konuşmasında silahlı gruplara silah bırakma çağrısı yaptı, uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadele mesajı verdi.

DÜNYA 08.08.2022 13:26
Eski M-19 gerillası Gustavo Petro, resmen Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kolombiya'da 19 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı 2.tur seçimini kazanan eski M-19 gerillası, solcu Gustavo Petro, yeni cumhurbaşkanı olarak halkın önünde yemin etti.

Petro, tarihi Bolivar Meydanı'nda düzenlenen ve 100 bin kişinin katıldığı törende, Cumhuriyet Kongresi Başkanı Roy Barreras tarafından başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesinin ardından cumhurbaşkanlığı görevini Ivan Duque'den devraldı. Böylece Petro, Kolombiya’nın ilk solcu cumhurbaşkanı, yardımcısı Francia Márquez de ülkenin ilk Siyah cumhurbaşkanı yardımcısı oldu.

Fotoğraf: AAFotoğraf: AA

Yeminin ardından katılımcılara seslenen Petro, silahlı gruplara silah bırakma çağrısında bulunarak, "Kolombiya'da barışın mümkün olması için diyalog, birbirimizi anlamamız, ortak yollar bulmamız ve değişiklikler inşa etmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Petro, silah bırakılması karşılığında gerekli yasal koşulların sağlanacağını belirterek, "Kolombiya'nın her köşesine barış ve sükuneti getirmek için yorulmadan çalışacağız. Bu, barış hükümetidir ve bu şekilde hatırlanacak. Ülkenin tüm bölgelerinde sosyal diyalog hakim olacaktır" dedi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Uyuşturucu ile mücadeleye de değinen Petro, "Uyuşturucular ile savaşın başarısız olduğunu kabul eden yeni bir uluslararası anlaşmanın zamanı geldi" diyerek "Barış elbette mümkün. Fakat bu, gelişmiş toplumlardaki mevcut uyuşturucu politikalarının yerini tüketimi engelleyen güçlü politikalar alırsa mümkün olur" değerlendirmesinde bulundu.

Gustavo Petro ve Şili'nin solcu Devlet Başkanı Gabriel Boric (AA)Gustavo Petro ve Şili'nin solcu Devlet Başkanı Gabriel Boric (AA)

"YOLSUZLUKLA KARARLI VE ETKİN ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLECEK"

Görevi süresince en öncelikli konularından birinin yolsuzluğa sıfır tolerans olacağını vurgulayan Petro, "Çalınanları kurtaracağız, bir daha yapılmaması için caydırıcı uygulamaları devreye alacağız. Yolsuzlukla kararlı ve etkin şekilde mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Petro, hiç kimsenin kanundan ve yasalardan üstün olmadığını kaydederek, törene katılan destekçilerine ve davetlilere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Petro'nun yemin törenine İspanya Kralı 6. Felipe, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boric, Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader, Honduras Cumhurbaşkanı Xiomara Castro olmak üzere birçok ülkeden üst düzey yetkililer katıldı.

Fotoğraf: AAFotoğraf: AA

Petro'nun, yemin töreninin ardından yeni kabinesini belirlemek amacıyla devlet başkanlığı sarayı Casa de Nario'ya geçeceği bildirildi.

GUSTAVO PETRO KİMDİR?

Kolombiya'nın kuzeyindeki Cordoba yönetim bölgesine bağlı Cienaga de Oro kasabasında 19 Nisan 1960'da doğan Petro, Javeriana Üniversitesi'nde ekonomi, Louvain Katolik Üniversitesi'nde çevre ve nüfus gelişimi, Salamanca Üniversitesi'nde ise işletme yönetiminde uzmanlık eğitimi aldı.

Eski solcu militan Petro, henüz 17 yaşındayken, 1970'lerde kurulan "şehir gerillası hareketi" olarak bilinen 19 Nisan hareketine ya da daha bilinen adıyla M-19'a katıldı.

Hükümetle 1990'da anlaşarak silah bırakan M-19’un eski üyelerinden olan Petro, ilk kez 1991'de Meclis’e girdi ve 2012-2015 arasında Bogota Belediye Başkanlığı yaptı.

Petro, 2006'da senatör olduğu Kolombiya'da, 2010 ve 2018'de girdiği cumhurbaşkanlığı seçimi yarışında başarılı olamadı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol