birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 25.02.2020 11:29

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in FETÖ'den yargılandığı davalar birleştirildi

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılandığı FETÖ davaları Ankara'da görülen dava ile birleştirilmesine karar verildi

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in FETÖ'den yargılandığı davalar birleştirildi

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında Kayseri'de yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında açılan yeni davanın, ilk duruşmada aynı örgüt kapsamında Ankara'da görülen dava ile birleştirilmesine karar verildi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'ÖSYM Başkanlığı'nın teşkilat ve görevleri hakkındaki kanuna muhalefet' suçlarından tutuksuz yargılanan Ali Demir ve eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Sanık Demir'in dosyasının Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, FETÖ kapsamında görülen başka bir dava ile birleştirilmesine karar veren mahkeme heyeti, diğer sanık Pekşen'in dosyasının ise tefrik edilmesine hükmetti.

Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında dava açılan, aralarında Demir ve Pekşen'in de bulunduğu 5 sanıktan 3'ü, yargılandıkları 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 yıl 10 ay 15 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmış, Demir ve Pekşen'in dosyaları ise tefrik edilmişti.

Mahkeme heyeti, askeri lise sınavları soruşturması kapsamında haklarında dava açılan Demir ile Pekşen hakkında TCK'nın 257. maddesi uyarınca 'görevi kötüye kullanma' suçundan kovuşturma açılması için ilgili kuruma yazı yazılmasına hükmetmişti.

Öğrenciler eylem yapmıştı

Ali Demir'in başkan olduğu 2011 yılında YGS sorularının çalındığı gerekçesiyle çok sayıda öğrenci Türkiye'nin her yerinde günlerce süren eylemler yapmıştı. Demir iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve istifa etmemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız