birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Eski yol arkadaşı konuştu: Erdoğan ve Çiller'in hedefi Akşener

İsmail Saymaz bugünkü yazısında, parti kuracağı iddia edilen Çiller'in eski yol arkadaşı ile aralarında geçen görüşmeyi aktardı. Buna göre, Çiller'in arkadaşı, "Akşener'in varlığı ve siyasetteki ağırlığı Çiller'i tahrik ediyor. 'Çıkarsam Akşener'in bir kısım oyunu çekerim' diye düşünüyor. Cumhurbaşkanının bu işte bir rolü varsa, onun da hedefi ve amacı Akşener'i küçültmek" dedi.

SİYASET 18.03.2022 11:10
Eski yol arkadaşı konuştu: Erdoğan ve Çiller'in hedefi Akşener
Abone Ol google-news

Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında, siyasete dönmeye hazırlandığı iddia edilen eski Başbakan Tansu Çiller’in yakınındaki 'en ünlü' isimlerden biriyle yaptığı görüşmeyi aktardı. Saymaz'ın adını saklı tuttuğu Çiller'in yol arkadaşı, "Akşener'in varlığı ve siyasetteki ağırlığı Çiller'i tahrik ediyor. Onun da hedefi ve amacı Akşener'i küçültmek" ifadelerini kullandı.

Çiller'in siyasi yolculuğa çıkmadan önce, eski vekilleri ve danışmanları arayarak düşüncelerini aldığını aktaran 'eski yol arkadaş' Çiller'in ruh halini, "Tereddütleri var. Bilhassa yaşı yönünden. Sosyal medya tepkilerinden endişe ediyor. 'Başarılı olur mu, olmaz mıyım' diye çekiniyor" sözleriyle ifade etti.

Saymaz'ın aktardığına göre, Çiller, görüşmede "Türkiye'nin merkez sağa ihtiyacı var. Türkiye kültürel olarak çok bölünmüş. Birleştirilmeli" dedi ve şöyle devam etti:

"Bana buz gibi rasyonel bir gerçeklikle söyle. Yanılmak istemiyorum. İyi bir hazırlık yaptım. Dünyayı takip ettim. Data biriktirdim. Çok iyi bir ekonomi programı hazırladım. Bunları söyleyeceğim platform arıyorum. Parti ihtiyaç haline geliyor. Görev yapma içgüdüsü bende ağır basıyor."

Arkadaşının, "Çok üzebilirler sizi. Gelecek eleştiriyi diyeyim: 'Erdoğan, Çiller'e parti kurduruyor' diyecekler. Bunları göze almak lazım. Bizim zamanımızda sosyal medya yoktu. Aydın Doğan medyası vardı, onunla savaşıyorduk. Şimdi ise sosyal medya ve trol orduları var. Gömüyorlar insanları. Hazırlıklı olmanız lazım" uyarısına yanıt veren Çiller, "Zaten başladılar" diye kaydetti.

Çiller, başkanlık sistemiyle ilgili arkadaşının, "Başkanlık sistemini savunmanız, Erdoğan tarafından yönlendirildiğinizi düşündürür. Partili cumhurbaşkanlığına karşı çıkın. Bu sizi ayrıştırır” önerisine de, "Olabilir, düşünelim" dedi.

Eski yol arkadaşına göre Çiller'in kafasında, 'ya mevcut hükümette ekonomiyi üstlenmek ya da parti kurmak' seçeneği var. Saymaz'ın aktardığı bilgiye göre, ikinci ihtimal ağır basıyor.

Çiller'in harekete geçmesinde Erdoğan'ın doğrudan bir etkisi olmadığını söyleyen eski yol arkadaşı, "Ön açma var. Çiller, 'Bu girişimi Tayyip Beye destek için kuruyorum' demiyor. Ama yan hedeflerinden biri bu muhakkak" diye konuştu.

HEDEF İYİ PARTİ

Hedefin İYİ Parti oyları olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Akşener'in varlığı ve siyasetteki ağırlığı Çiller'i tahrik ediyor. Türkiye'de merkez sağ potansiyel var. Bir kısmı AK Parti ve CHP'ye gitti. Akşener kim? DYP'nin İçişleri Bakanı. Haliyle Akşener'e aktılar. Çiller bunu biliyor. 'Çıkarsam Akşener'in bir kısım oyunu çekerim' diye düşünüyor. Cumhurbaşkanının bu işte bir rolü varsa, onun da hedefi ve amacı Akşener'i küçültmek."

Arkadaşı, Çiller'in 1-1.5 ay sonra harekete geçebileceğini belirtti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol