birgün

18° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 21.12.2017 14:32

Eskişehir Alpu Ovası’nda “çevre” cinayeti

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Bozoğlu, “Eskişehir Alpu Ovası’nda kurulması planlanan Alpu Termik Santrali ‘çevre cinayeti’ anlamına gelir” dedi

Eskişehir Alpu Ovası’nda “çevre” cinayeti

BirGün/Ankara

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Eskişehir’de kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’nda kurulması planlanan ve bittiğinde Türkiye’nin en büyük termik santrali olacağı belirtilen Alpu Termik Santrali’nin “çevre cinayeti” anlamına geldiğini söyledi. Bozoğlu, Alpu Termik Santrali’nin yılda yaklaşık 8 milyar kilogramlık bir karbondioksit salınımı oluşturacağını belirterek, “Dolayısıyla iklim değişikliğine büyük bir katkısı olacak. Alpu, dünyadaki ekolojik krizi arttıracak bir proje” dedi.

eskisehir-alpu-ovasi-nda-cevre-cinayeti-403637-1.

450 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası
Bozoğlu ve Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit, Alpu Termik Santrali’nin kurulmasının planlandığı Eskişehir’i ziyaret ederek teknik incelemede bulundu.

İncelemelere ilişkin basın açıklaması yapan Bozoğlu, “Alpu Termik Santrali üç üniteden oluşacak. Eskişehir’de toplamda bin 80 megawattlık devasa bir termik santral planlanıyor. Yılda 6 milyon 316 bin 812 ton kömür yakılacak ve 8 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Yılda yaklaşık 8 milyar kilogramlık bir karbondioksit salınımı oluşturacak. Alpu, dünyadaki ekolojik krizi arttıracaktır. Yaklaşık 450 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası ile karşı karşıyayız. Ayrıca bin 500 futbol sahası büyüklüğünde enerji üretim alanı olacak” diye konuştu.

Yerleşim yeri içinde
Alpu Termik Santrali’nin yerleşim yeri içinde olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, “Eskişehir il merkezine 32 kilometre, Tepebaşı ilçe merkezine 25 kilometre, Gündüzler Mahallesi’ne 5 kilometre, Kozlubel Mahallesi’ne 3 kilometre ve Beyazaltın Mahallesi’ne 1,5 kilometre mesafede yer alacak. Yani yerleşim yerlerine oldukça yakın bir bölgede yapılması planlanıyor” dedi

Verimli topraklara santral olmaz
Alpu Termik Santrali’nin Eskişehir’de kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’nda kurulmak istendiğinin altını çizen Bozoğlu, bu tesis ile birlikte tarımsal üretimde büyük bir maddi kayıp yaşanacağına vurgu yaptı. Bozoğlu, “Tarım alanlarını, kömür sahaları ve kül depolama atık sahalarına çevirecekler. Bu da zaten dışa bağımlı tarım politikalarının daha da zarar göreceği anlamına geliyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız