birgün

14° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.10.2019 11:12

Eskişehir'de işçilerin eylemine polis müdahalesi: 29 gözaltı

Eskişehir'de işçilerin eylemine polis müdahalesi: 29 gözaltı

Haber Merkezi

Eskişehir'den Ankara'ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçilere polis müdahale etti, aralarında şube yöneticilerinin ve Genel Örgütlenme Sekreteri'ninde bulunduğu 29 metal işçisi gözaltına alındı.

Zeytinoğlu Grubu’nda yer alan üç fabrikada ücret alacaklarını ve kıdem tazminatlarını alamadıkları için direniş başlatan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin Ankara'ya yürüyüş başlatmak için yapacakları basın açıklamasına polis müdahale etti, çok sayıda işçi gözaltına alındı.

eskisehir-de-iscilerin-eylemine-polis-saldirisi-29-gozalti-640886-1.

Polis, basın açıklaması sırasında işçilerin kullandığı ses aracının çekilmesi için çekici çağırdı. İşçiler ses araçlarını vermek istemeyince polis biber gazı kullandı.

Biber gazından etkilenen Sendika Başkanı Adnan Serdaroğlu ve 3 metal işçisi hastaneye kaldırılırken 29 metal işçisi gözaltına aldı.

"HAK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"

Hastanedeki tedavisinin ardından taburcu olan Serdaroğlu, BirGün'e değerlendirmelerde bulundu. Serdaroğlu,

"Polis, aylardır ekmek mücadelesi veren işçilere vahşice saldırdı. Haklarını arayan işçilerden intikam aldılar. Gerekli hukuki mücadelemizi yapacağız, arkadaşlarımızın haklarını savunacağız. İşçileri sindirmeye yönelik patronların ve hükümetin talimatlarıyla hareket eden bri zihniyetle karşı karşıya kaldık. Hak mücadelemiz devam edecek" dedi.

Polis müdahalesinin ardından işçiler basın açıklaması yaptı.eskisehir-de-iscilerin-eylemine-polis-mudahalesi-29-gozalti-640943-1.

YÜRÜYÜŞ TEKRAR BAŞLADI

Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’a işçileri basın açıklamasının ardından Ankara'ya yürüyüşlerine tekrar başladı.

POLİS MÜDAHALESİ SONRASI BİRLEŞİK METAL-İŞ'DEN AÇIKLAMA

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Eskişehir'deki polis müdahalesinin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada "Dört aydır maaşlarını alamayan. Eskişehir'de kurulu Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışan sendikamıza üye yaklaşık 500 işçi ekmekleri, işleri ve hakları için mücadele verirlerken her türlü düşmanca tavırla karşı karşıya kalmayla devam ediyorlar" denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Uğradıkları mağduriyeti ve haksızlıkları kamuoyuna bir kez daha duyurmak için toplanan işçiler, DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası öncülüğünde Genel Başkan Adnan Serdaroğlu’nun yaptığı basın açıklamasına bile tahammül edemeyecek kadar gözü dönmüş bir saldırı ile karşılaşmışlardır.

Öncelikle açıklama esnasında tüm üyelerimizin üzerine acımasızca gaz sıkılmış bununla da yetinilmeyerek onlarca insan gözaltına alınmıştır. Yine çok sayıda arkadaşımız sıkılan gazlar nedeniyle hastanelerde tedavi görmektedir.

Bunca yıl çalışıp alın teriyle kanlarının son damlasına kadar hak ettikleri ücretlerini, AKP yönetiminin beceriksizliği ve TMSF’nin yanlış politikaları sonucu içi boşaltıldığı için alamayan, üstelik işlerini kaybeden işçilere bu denli kindar bir tavır takınılmasını anlayamıyoruz.

Bolu Büyükşehir Belediyesinde bankamatik işçisi olarak seçimlerden önce işe alındığı için çıkarılanlara sahiplenerek devlet düzeyinde Ankara’ya yapılan yürüyüşe destek verenler, ne yazık ki Eskişehir’de alın teriyle, en ağır şartlarda çalışan işçilerin en ufak bir tepkisine bile tahammül edemeyerek hoyratça ve acımasızca saldırmaktadırlar.

Bu tavırla AKP yönetimi vatandaşlar arasında açıkça ayrım yaptığını, kendisi gibi düşünmeyen vatandaşlara dini, imanı, etnik kökeni ne olursa olsun düşmanca duygular beslediğini açıkça göstermiştir. Çünkü söz konusu haksızlık giderilmediği gibi tam tersine işçiler adeta cezalandırılmaktadır.

Tam 10 yıl TMSF yönetiminde kalan bu fabrikaların yoğun üretim yaptıkları halde böylesine içinin boşaltılması özellikle sorgulanması gereken bir durum arz etmekteyken tamamen masum ve aynı zamanda mağdur olan işçilerin güvenlik güçlerince saldırıya uğramasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Biz DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak bu haksızlığa boyun eğmeyeceğiz. Entil, Hapalki ve Tarkon işçileriyle birlikte haklarımızı alana ve mağduriyetlerimiz giderilene kadar bu adaletsizliğin takipçisi olacağız.

Öncelikle ilk hedefimiz bu işin asıl faili olanların icraat eylediği Ankara’ya yürümek ve derdimizi bir kez daha en üst makamlara anlatmak olacaktır. Çünkü bundan önce tüm ilgililer yaptığımız duyurular, basın açıklamaları ve gönderdiğimiz mektupları duymadılar ve görmediler ve çözmek için çaba sarf etmediler. Kısacası tüm girişimlerimiz sonuçsuz kaldı.

TMSF eliyle uğradığımız haksızlığı anlatmak için bugün başladığımız yürüyüşümüzü öncelikle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na daha sonra ise Saraya giderek dile getireceğimizi tüm kamuoyuna buradan duyuruyoruz.

NE OLMUŞTU?

Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’da çalışan, ücret alacaklarını ve tazminatlarını alamayan 500 işçi mağduriyetlerinin giderilmesi talebiyle bir ayı aşkın süredir eylem yapıyor. Bugüne dek 9 bine yakın imza toplayan, bakanlara ve milletvekillerine mektuplar yazan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, seslerini duyurabilmek amacıyla önceki gün açlık grevine başlamıştı. İşçiler Eskişehir Espark önünde direniş çadırı kurmuşlardı.

eskisehir-de-iscilerin-eylemine-polis-saldirisi-cok-sayida-gozalti-640810-1.eskisehir-de-iscilerin-eylemine-polis-saldirisi-cok-sayida-gozalti-640811-1.