birgün

25° AÇIK

Eskişehir Valiliği'nden bu kez de Onur Haftası yasağı

Gericilerin 'alkol alınıyor, kızlı erkekli kalınıyor' diyerek hedef göstermesinin ardından Anadolu Fest'i yasaklayan Eskişehir Valiliği, bu defa da Onur Haftası'na yasak getirdi. Valilik açıklamasıyla kentte, yürüyüş ve etkinliklerim 15 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu.

GÜNCEL 24.06.2022 10:48
Eskişehir Valiliği'nden bu kez de Onur Haftası yasağı Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz ay yapılması planlanan Anadolu Fest'i gericilerin hedef göstermesinin ardından yasaklayan Eskişehir Valiliği, Onur Haftası dolayısıyla kentte gerçekleştirilmek istenen LGBTİ etkinliklerini yasakladığını duyurdu.

Valilik, kamuya açık alanlarda yapılması planlanan yürüyüş, oturma eylemi, stant ve çadır kurma, şenlik ile festivallerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Valiliğin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Basın yayın organları ve sosyal medya platformlarından kimi LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar tarafından, Haziran ayının sonlarında “Onur Haftası” adı altında İlimizin de aralarında yer aldığı bazı illerde etkinlikler gerçekleştirmek istendiği, genel ahlaka karşı bir takım tutum ve davranışlar içeren bu tür etkinliklerin toplumun tepkisine yol açabileceği, radikal görüşlere sahip kimi kişi ve gruplar tarafından, sosyal medya platformları ve bazı basın yayın organları üzerinden yapılması istenen etkinliklere karşı tepki gösterildiği,

Tüm bunlar göz önüne alındığında; yapılmak istenen etkinliklerin her türlü provokasyona ve eyleme açık olduğu, toplumda farklı görüşteki grupların bir araya gelerek çıkarılması muhtemel olaylar ile kamu huzuru ve genel asayişin bozulabileceği, özellikle açık yer toplantılarına katılacaklar da dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının zaafiyete uğrayabileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenle, kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla,

5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesindeki hükümler gereğince, ilimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri Dahil Olmak Üzere) LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla İlimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival vb.) Eskişehir Valiliğinin 22.06.2022 tarih ve 378 sayılı kararı ile 23.06.2022 tarihi saat: 00.01 ile 07.07.2022 tarihi saat:24.00’a kadar (15) gün süreyle yasaklanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KADINLARIN YOGA YAPMASI ENGELLENMİŞTİ

27 Mayıs tarihinde Anadolu Fest'in iptal edildiğinin duyurulmasından birkaç gün sonra da, Eskişehir'de bulunan Dede Korkut Parkı'nda yoga yapan kadınların, CİMER'e şikayet edildiği, güvenlik görevlilerinin grubun yanına giderek, parkta yoga yapamayacaklarını söylediği öğrenilmişti.

İkna için konuşan grup üyelerine özel güvenlik görevleri tarafından, “Sizi CİMER’e şikayet etmişler” yanıtı verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol