birgün

7° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 15.12.2020 15:16

‘Esnafa destek’ paketini eleştiren HDP’li Paylan’dan Erdoğan’a: Bin TL ile sen ayakta kal

HDP'li Garo Paylan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketini eleştirerek, Erdoğan’a “Sen bin TL ile ayakta kal bakalım” diye çağrı yaptı. Paylan, "“9 aydır esnafların iş yerlerini kapatan, iflasa sürükleyen bir iktidar var" dedi.

‘Esnafa destek’ paketini eleştiren HDP’li Paylan’dan Erdoğan’a: Bin TL ile sen ayakta kal

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün (14 Aralık) açıkladığı esnafa destek paketini eleştirerek, “9 aydır esnafların iş yerlerini kapatan, iflasa sürükleyen bir iktidar var. İktidar nihayet adım attı dağ fare doğurdu. Esnaflara ayda bin TL destek verecekmiş. Yazıklar olsun” dedi.

Paylan, Erdoğan’a “Sen bin TL ile ayakta kal bakalım” diye çağrı yaptı.

ANKA’da yer alan habere göre, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın dün açıkladığı esnafa destek paketini eleştiren Paylan, şöyle konuştu:

“9 aydır esnaflar ‘aç açıktayız’ diyorlar. 9 aydır esnafların iş yerlerini kapatan bir iktidar var, iflasa sürükleyen bir iktidar var ancak esnaflarla ilgili beş kuruşluk tedbir almayan bir iktidar var. Gelişmiş ülkeler işyerlerini kapatırken bütün giderlerini karşıladılar. Gelişmekte olan işyerlerinin de birçoğu esnaflarına doğrudan gelir desteği verdi. Erdoğan iktidarı, esnafların işyerlerini kapattı, beş kuruş destek vermedi, onları bankaya yönlendirdi. Aylardır çağrı yapıyoruz, dinlemiyorlar. En sonunda Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde, ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ dedi. Cumhurbaşkanı saraylarda durumun farkında olmadığı için ‘bu bana biraz abartı geliyor’ dedi. Yaptığımız muhalefet sonucunda iktidar nihayet adım attı ama üzülerek söylüyorum, dağ fare doğurdu. Esnaflarımız aylardır iflasla karşı karşıyalar. Her berinin borcu var. Sayın Erdoğan’ın paketinden ne çıktı? Esnaflara ayda bin TL destek verecekmiş. Yazıklar olsun”

‘ESNAF AÇ’

Paylan, “Bin TL ayda, bir günde 33 TL yapar. Esnaf kardeşlerimiz bir günde 33 TL ile ayakta kalmaya çalışacaklar. Bir öğüne 11 TL düşüyor. Utanmıyor musunuz? Bugün bir çay bir simidin bedeli 5 lira. Dört kişilik aile her öğünde çay simitle karnını doyurmaya çalışsa 16 TL yapar. Siz bir öğüne 11 TL veriyorsunuz. Bunu reddediyoruz. Esnaflar aç açıkta, 9 ay sonra Cumhurbaşkanı’nın onlara vaadi bin lira. Biz bu 9 ayın açığının da kapatılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

ERDOĞAN’A ÇAĞRI: SEN BİN LİRA İLE AYAKTA KAL

Paylan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Sen bin TL ile ayakta kal bakalım. Bunlar halkın halini unutmuşlar, bunar halktan kopuklar. Saraylarında her gün 10 milyon lira harcıyorlar” diye çağrı yaptı.

Kayıt dışı çalışmaya da değinen Paylan, “Memlekette milyonlarca seyyar esnaf, kayıt dışı çalışıyor. Onlara beş kuruş destek yok” dedi. Paylan, yarın tüm yurttaşlarız ekonomik güvenceye alacak bir destek paketi duyuracaklarını aktardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol