birgün

15° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 05.04.2020 09:31

Esnafın geliri yok borcu çok

Esnafın geliri yok borcu çok

Rıfat Kırcı

Koronavirüs nedeniyle kepenk indiren esnaf borç yükünün altında ezilmekten endişe duyuyor. AKP’li Cumurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketinin yetersiz olduğunu, kira, tedarikçi ve işçi ücretlerini karşılamakta yetersiz kalacaklarını belirten Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER) Başkanı Tuncay Savaşlı, vergilerin ve faturaların iptal edilmemesi ve bankaların kredi vermek istememesi nedeniyle birçok dükkanın kapanmak zorunda kalacağını belirtti.


Bankalar kredi vermiyor

Ekonomik paketiyle birlikte esnafa destek verileceğini beklediklerini ancak destek yerine sadece borçların ertelenmesinin kendilerini borç yükünden kurtarmayacağını aktaran Savaşlı şöyle konuştu: “İlerleyen süreçte ağır bir borç yüküyle karşı karşıya kalacağız. Banka kredi başvurularımızda sigorta ve vergi borcu yoktur yazısı istenmektedir, bu süreçte bankalar esnafa kredi verme taraftarı değiller. Kısa çalışma ödeneği ile sigortalı çalışanlarımızdan prim gün sayısı aranmaktadır, sektörümüzde personel giriş-çıkış sirkülasyonu çok hareketlidir dolayısıyla sektörde bulunan yüzde 50’inin üzerindeki personel bu durumdan faydalanamayacaktır. Ayrıca, hükümet dükkanlarımız kapalı olduğu halde kira stopajı, çevre - temizlik vergisi, eğlence vergisi, tabela-reklam vergisi, SGK primlerini almaktadır, muhtasar SGK beyanını ertelemedi. Bu yetmemiş gibi Türk Telekom, elektrik, su, internet, doğalgaz ve GSM operatörleri mevcut borçları ertelemediği gibi, ödenmediği takdirde açma kapama bedeli isteyeceklerini bildirdiler.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız