birgün

18° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 18.10.2020 10:41

Esnafın gücü kalmadı

Esnafın gücü kalmadı

Ekonomi Servisi

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve Bursa Milletvekili Erkan Aydın Erzurum’da esnafın sorunlarını dinledi. Pandemi sürecinin başlamasıyla daha da derinleşen ekonomik krizden en çok etkilenen kesimin esnaf ve çiftçiler olduğunu belirten CHP’li Yeşil; “Bir toplumun temel direği esnaftır. Eğer o direk yıkılırsa ekonomi temelinden sarsılır” dedi.

Ekonomideki yapısal sorunların son iki yıldır daha da arttığını ve üzerine pandemi de eklendikten sonra esnafın dertlerinin katlandığını ifade eden CHP’li Aydın ise, toplam cirolarıyla ülkenin yüzde 65-70’ini KOBİ’lerin oluşturduğunu ve bu işletmelerde çalışan nüfusun yüzde 80’e yakın olduğunu belirtti.

SESİMİZİ KİMSE DUYMUYOR

Pandemi nedeniyle cirolarının düştüğünü belirten esnaf, giderlerinin aynı oranda kaldığını söyleyerek kira, stopaj, bağkur ve ssk prim borçlarını ödeyemediklerini ve dayanacak güçlerinin söyledi. Mağduriyetlerinin giderilmesi ve dükkanlarını kapatmamak için destek beklediklerini söyleyen esnaflar, yaklaşan kredi ödemeleri için öteleme talep ederken biriken bağkur ve ssk prim borçları için de vergi indirimi ve yapılandırma talep etti.

Büyük şirketlerin vergi borçlarının silinmesine tepki gösteren bir esnaf, “Bizim sesimizi kimse duymuyor, iflas etme noktasına geldik, yetkililerden acil çözüm bekliyoruz” dedi. Esnafın sorunlarını dinleyen milletvekilleri, “Esnafımızın yanındayız, onların sesine ses olmak ve sorunları yerinde tespit etmek üzere Erzurum’a geldik” diyerek hazırlayacakları kapsamlı raporu parti genel merkezine ileteceklerini belirttiler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız