birgün

11° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 01.03.2021 12:58

"Esnafın yüzde 86'sı borçlarını ödeyemedi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın 20 ilde bin esnaf ile yaptığı anket sonuçlarına göre; esnafın yüzde 86’sı kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemedi. Esnaf, hükümetin açıkladığı destek paketlerini de yeterli bulmadı.

"Esnafın yüzde 86'sı borçlarını ödeyemedi"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 20 ilde bin esnaf ile yapılan anket sonuçlarını paylaştı.

Yapılan ankette, iktidarın pandemi sürecinde verdiği desteğin yetersiz olduğu sonucu çıktı. Anket sonuçlarına göre; esnafın yüzde 86’sı bu süreçte kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemediğini belirtti. Esnaf, hükümetin açıklamış olduğu üç aylık bin TL’lik gelir desteği ile 500 ile 750 TL arasında değişen kira desteğini ve son olarak yeme içme sektörü için açıklanan 2 bin TL ile 40 bin TL destek paketini yeterli bulmadı.

Anket sonuçlarına göre, esnafın sadece yüzde 34’ü verilen düşük faizli kredilerden yararlanabildi. Bu duruma göre, her 10 esnaftan sadece üçü kredi desteklerinden faydalanmış oldu. Esnafın yüzde 81’i kredi taksitlerini ödeyemedi, faizle ertelenen bu kredileri ilerleyen dönemlerde de tekrar ödemekte zorluk çekeceklerini söyledi. Kredi taksitlerini ödeyebilen esnaf ise ödemeleri iş yapmalarından dolayı değil, başka yerlere borçlanarak ödeme yaptıklarını belirtti. Esnafın yüzde 14’ü ise bu süreçte zorunlu ödemelerini karşılayabilirken, ödemelerini geçmiş birikimlerini kullanarak veya sahip olduğu diğer mal varlıklarını satarak karşıladığını aktardı. Bir başka deyişle hem gelir kaybı yaşayan hem de borçlanan esnaf tüm bunlara ek olarak ayrıca elindeki birikimlerini de kaybetmiş oldu.

Küçük ve orta ölçekli esnafın yüzde 28’si bu dönemde 50 ila 100 bin lira arası gelir kaybına uğradığını, yüzde 34’ü gelir kayıplarının 100 ile 150 bin lira arasında olduğunu ifade etti. Esnafın yüzde 38’si ise bu süreçte toplam gelir kayıplarının 250 bin TL ve üzeri olduğunu belirtti. Esnafın yüzde 65’i CHP’nin açıklamış olduğu “17 Maddelik Esnaf Destek Paketi” ve “Esnaf Maaş Koruma Paketini” iktidarın açıklamış olduğu destek paketinden daha olumlu karşıladı. (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol