birgün

14° AÇIK

Esra Hankulu'nun ölümü: Ümitcan Uygun'a verilen 10 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı

Ümitcan Uygun'un, Esra Hankulu'nun ölü bulunmasıyla ilgili tutuklu yargılandığı davada 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama'dan aldığı 10 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Kararda Uygun'un Hankulu'ya darp- cebir uyguladığı ancak fenalaşmasıyla diğer 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalışması gerekçesiyle 'öldürme kastı ile hareket etmediği' savunuldu.

GÜNCEL 14.05.2022 12:54
Esra Hankulu'nun ölümü: Ümitcan Uygun'a verilen 10 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı
Abone Ol google-news

Kamuoyunda, Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’in ölümüne ilişkin soruşturmada baş şüpheli olan Ümitcan Uygun'un, Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin tutuklu yargılandığı davada aldığı 10 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı.

Esra hankulu, Ankara'nın Mamak ilçesinde yalnız yaşadığı evinde geçen yıl 5 Ağustos'ta ölü bulundu. Hankulu ile geceyi evde geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile Ümitcan Uygun gözaltına alındı. Uygun, 'kasten öldürme' suçundan sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ümitcan Uygun hakkında, 'kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise 'suç delillerini karartma' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN YRGILANDI 10 YIL CEZA ALDI

Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 13 Nisan'daki karar duruşmasında, Cumhuriyet Savcısı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis istediği Uygun'a, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Hükümle beraber sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek'e ise 'suç delillerini karartma' suçundan 1'er ay 6'şar gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı.

'ÖLDÜRME KASTI YOK'

Mahkeme heyeti, verilen hükmün gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, olay günü Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’na birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak şekilde baş bölgesine darp- cebir uyguladığı belirtildi. Cebrin, Uygun tarafından Hankulu’nun düşürülerek başının sert ve künt zemine çarptırılması veya kafaya sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun adli tıp raporlarında tam olarak belirlenemediği vurgulandı. Alınan raporlarda Hankulu’nun, Uygun'un evde olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Uygun’un Hankulu'na yönelik darp eylemini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu’nun fenalaştığı aktarıldı.

Ümitcan Uygun'un, Esra Hankulu'yu baygınlık geçirmesi üzerine diğer 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi. Kendine gelen Hankulu'nun çay demleyip, sanıklarla bir süre sohbet ettiği, bu durumun da Uygun'un kendisine 'olumsuz tavrının olmadığını' gösterdiğini savunuldu.

Uygun'un, daha sonra Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle 'kasten öldürme' suçundan değil 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan hüküm kurulduğu ifade edildi.

KARARA İTİRAZ

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil olmayan karar verdiğini, Uygun'a ‘kasten öldürme’ suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol