birgün

17° AÇIK

Et ve Süt Kurumu, kuzu toklu alım fiyatını yükseltti

Et ve Süt Kurumu, bugünden geçerli olmak üzere kuzu toklu alım fiyatının kilogram başına 90 liraya çıkarıldığını duyurdu. Artış, kuzu karkas alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep eden üreticinin beklentisinin altında kaldı.

EKONOMİ 08.08.2022 16:39
Et ve Süt Kurumu, kuzu toklu alım fiyatını yükseltti
Abone Ol google-news

Et ve Süt Kurumu'ndan (ESK) yapılan açıklamada, kuzu eti fiyatlarına yönelik bazı tedbirler alındığı belirtilerek yeni kararlar açıklandı.

Bu kapsamda kuzu karkas alım fiyatının kilogram başına 88 liradan 90 liraya çıkarıldığı, iç tüketimin artırılması amacıyla da kurumun perakende satış mağazalarında yüzde 25 indirime gidildiği, kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatının en az kilogram başına 92 lira olarak belirlendiği belirtilen açıklamada, alınan bu tedbirlerle kuzu karkas fiyatlarının piyasada kilogram başına 85 liradan ortalama 90-95 liraya yükseldiği kaydedildi.

Piyasa fiyatlarının günlük takip edildiği söylenen açıklamada, ESK'nin bugünden geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da kilogram başına 82 liradan, primlerle 90 liraya çıkardığı bildirildi.

AA'nın aktardığına göre, kurumun açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"ESK'nin piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirler hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak içindir. Bu bağlamda, ESK'nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz."

ÜRETİCİNİN TALEBİNİ KARŞILAMADI

Ancak söz konusu artış, üreticinin beklentisinin altında kaldı. Üreticiler, kuzu karkas alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol