birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Eta Kasırgası’nın vurduğu Guatemala'da en az 50 ölü

Eta Kasırgası’nın etkili olduğu Guatemala’da meydana gelen heyelanda 50 kişi hayatını kaybederken, kasırganın vurduğu Orta Amerika genelinde ise can kaybının 70 olduğu ifade edildi.

DÜNYA 06.11.2020 14:16
Eta Kasırgası’nın vurduğu Guatemala'da en az 50 ölü
Abone Ol google-news


Eta Kasırgası'nın vurduğu Orta Amerika ülkesi Guatemala’da meydana gelen toprak kaymasında bilanço artıyor.

Guatemala’da kasırganın neden olduğu şiddetli yağışın ardından meydana gelen toprak kaymasında en az 50 kişi hayatını kaybetti. Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, can kayıplarının yarısının toprak kayması nedeniyle 20 evin yıkıldığı kasabada olduğunu ifade ederek, “Bölgelere yürüyerek ulaşmaya çalışacağız, çünkü yollar toprak kayması nedeniyle kapandı” dedi.

Enkaz altında kalanlar için kurtarma çalışmalarına hız verildi. Devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle, arama kurtarma ekipleri heyelandan en fazla etkilenen bölgeler arasında yer alan ve can kayıplarının yarısının yaşandığı San Cristobal Verapaz kasabasına ulaşmakta zorluk çekiyor.

NİKARAGUA VE HONDURAS'I DA VURDU

eta-kasirgasi-nin-vurdugu-guatemala-da-en-az-50-olu-801879-1.

Eta Kasırgası, Guatemala’nın yanı sıra Nikaragua ve Honduras gibi ülkelerde de etkili oldu. Orta Amerika ülkelerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 70 olduğu ifade ediliyor. Salı günü Nikaragua ve Honduras’ta etkili olan Eta Kasırgası şiddetli yağış ve toprak kaymalarına neden oldu. Nikaragua’da 2 kişi toprak kayması nedeniyle hayatını kaybederken, kasırga öncesinde yapılan uyarılarla binlerce kişi tahliye edilerek sığınaklara yerleştirildi.

Honduras’ta ise San Pedro Sula kentinde 13 yaşındaki bir kız heyelan sonucu evinin yıkılmasıyla yaşamını yitirdi. Honduras hükümeti, şiddetli yağış sonucu suların yükselmesinin ardından 500 Honduraslının evlerinden kurtarıldığını açıkladı. (İHA)

eta-kasirgasi-nin-vurdugu-guatemala-da-en-az-50-olu-801880-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol