birgün

27° AZ BULUTLU

MEDYA 06.12.2018 09:18

ETHA çalışanları tahliye edilmedi

ETHA çalışanları tahliye edilmedi

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 8 aydır tutuklu olan Etkin Haber Ajansı (ETHA)nın 4 çalışanından ikisi serbest bırakıldı. Ancak editör ve muhabir için ise tutukluluğun devamına karar verildi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi, 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada söz alan ETHA editörü Semiha Şahin, yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 8 aydır tutuklu bulunduğunu kaydetti. Şahin, “Mesleğimin gereği tutukluyuz. Gazetecilik suç değildir. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Avukat Özcan Karakoç, poliste susma hakkını kullanılmasının bile suç sayıldığına dikkat çekerek, “Savcı müvekkilleri görmeden tutukluluğa sevk etmiş. Bir hak bile suç sayılıyor. Ortada suç işlenmediği halde tutuklu bu insanlar. Dosyada fotoğraf makinesi bile suç sayılmış” dedi.

Mahkeme heyeti ETHA çalışanları Pınar Gayıp ve Semiha Şahin’in tutukluluğuna devamına, Ferhat Harun Pehlivan ve Gülsen İmre’nin ise tahliyesine karar verdi.

Mahkeme duruşmayı ise 30 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız