birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 22.03.2018 08:47

Ethem’i öldüren polise verilen ceza sadece 5 bin lira artırıldı

Ethem’i öldüren polise verilen ceza sadece  5 bin lira artırıldı

Ankara’da, 1 Haziran 2013 tarihinde Kızılay Meydanı’ndaki Gezi Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ün öldürülmesiyle ilgili Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Sarısülük’ü öldüren polis Ahmet Şahbaz’a verilen ve paraya çevrilen 10 bin 100 lira ceza kararı, Yargıtay tarafından bozuldu.

Yeniden görülen davada ceza 15 bin 200 liraya yükseltildi. Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava dün yeniden görüldü. Duruşmaya Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi ve kardeşi İkrar Sarısülük, tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz da duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Şahbaz, savunmasında ‘’Ben de üzgünüm. Bu olay kasıtlı olmadı. TÜBİTAK ve TRT ‘den gelen görüntüler incelendi, raporlar tutuldu. Benim üzerime taşlar atıldı. Ben de can taşıyorum. Takdir mahkemenindir “dedi. Mahkeme heyeti, 10 bin 100 lira olan para cezasını 15 bin 200 liraya çıkardı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız