Ethem Sancak’ın BMC’sine ‘süper teşvik’

03.08.2018 21:49 EKONOMİ

BMC Otomotiv’in Sakarya’ya yapılacak dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisi yatırımına, proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Destek, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilecek AR-GE yatırımlarını da kapsayacak.

GEREKİRSE EK SÜRE!Evrensel'in haberine göre, başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek için yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

585 milyon liralık sabit yatırım miktarı hesaplanan yatırım süresinin sonunda yılda 35 bin dizel motor, transmisyon ve alt sistem üretimi öngörülüyor.

DESTEKTE YOK YOK

Sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığını sürekli dile getiren Ethem Sancak olan BMC şu desteklerden yararlanacak:

* Yatırım KDV istisnası

* Gümrük vergisi muafiyeti

* KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100)

* Sigorta primi işveren hissesi desteği (Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl)

* Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl)

* Nitelikli personel desteği (Azami 69 milyon lira, nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak).

* Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (141 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl)