birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 03.08.2018 21:49

Ethem Sancak’ın BMC’sine ‘süper teşvik’

Ethem Sancak’ın BMC’sine ‘süper teşvik’

BMC Otomotiv’in Sakarya’ya yapılacak dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisi yatırımına, proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Destek, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilecek AR-GE yatırımlarını da kapsayacak.

GEREKİRSE EK SÜRE!

Evrensel'in haberine göre, başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek için yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

585 milyon liralık sabit yatırım miktarı hesaplanan yatırım süresinin sonunda yılda 35 bin dizel motor, transmisyon ve alt sistem üretimi öngörülüyor.

DESTEKTE YOK YOK

Sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığını sürekli dile getiren Ethem Sancak olan BMC şu desteklerden yararlanacak:

* Yatırım KDV istisnası

* Gümrük vergisi muafiyeti

* KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100)

* Sigorta primi işveren hissesi desteği (Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl)

* Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl)

* Nitelikli personel desteği (Azami 69 milyon lira, nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak).

* Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (141 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız