birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 13.02.2021 09:20

Etiyopya ordusu sivilleri katlediyor

Etiyopya ordusu sivilleri katlediyor

Dış Haberler Servisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü(HRW), Etiyopya ordusunun, Tigray eyaletinde 83 sivili öldürdüğünü açıkladı.

HRW Afrika Boynuzu Direktörü Laetitia Bader, yaptığı açıklamada, Etiyopya ordusunun, Kasım 2020’de başlattığı operasyon sırasında birçok okul, ev ve hastaneyi tahrip ettiğini, çatışmalarda çocuklar dahil 83 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı.

Etiyopya ordusunun sivil yerleşim yerlerinde ayrım gözetmeksizin bombardıman yaptığını aktaran Bader, “Saldırılar, Tigray’daki sivillerin hayatını paramparça etti ve göç etmelerine neden oldu.” dedi.

Tigray’da 200 binden fazla kişi göç etmek zorunda kaldı ve çatışmalardan kaçarak komşu ülke Sudan’a sığındı. Etiyopya’da bir dönem Tigray’ı yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne yönelik Kasım 2020’de başlatılan operasyon sürüyor. Addis Ababa hükümeti, insani yardım kuruluşlarının erişimini kısıtladığı için eleştiriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol