birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

SPOR 19.11.2019 11:17

EURO 2020'yi kazanan takım, 69 milyon Avro'yu kasasına koyacak

Türkiye’nin de yer alacağı 2020 Avrupa Şampiyonası’nda dağıtılacak para miktarları da dikkat çekiyor. Katılım ücretinin 9 milyon 250 bin avro olduğu turnuvada, şampiyon ekip kasasına 69 milyon avro koyacak. UEFA'nın turnuvada yapacağı toplam ödeme ise 416 milyon avro olaca

EURO 2020'yi kazanan takım, 69 milyon Avro'yu kasasına koyacak

2020 Avrupa Şampiyonası, 12 ülkenin ortak organizasyonunda gerçekleşecek. A Milli Futbol Takımı, son maçını önceki akşam Andorra’ya karşı oynarken, 1 maç öncesinden gruplara katılmayı garantilemişti. Türkiye’nin de mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası’nda, kupayı kazanan ekip, eğer grup maçlarının tamamını kazanarak kupaya uzanırsa, toplamda kasasına 69 milyon 250 bin avro koyacak. Toplamda 222 milyon avro katılım ücretinin dağıtılacağı şampiyonada, 24 takım bu parayı 9 milyon 250 bin avro olarak alacak. Gruplarda elde edilen sonuçlara göre beraberlik için 750 bin avro, galibiyet için de 1,5 milyon avro ödenecek.


TOPLAMDA ÖDENECEK MİKTAR

Grup maçlarında elde edilecek sonuçlara göre üst tura yükselme başarısı gösteren 16 takım, bu turda mücadele etmeye hak kazandığı için 2’şer milyon avro alacak. Çeyrek finale yükselen ekipler 4 milyon avro, yarı finale çıkan takımlar ise 5.5 milyon avro’yu kasasına koyacak. İngiltere’nin simge statlarından Wembley’de oynanacak olan final mücadelesinde boy gösterecek 2 ekip ise 10’ar milyon avro alacak. Aslan payı ise şampiyon takımın. Kupayı kazanan ekip tam 34 milyon avro daha alacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan takım, eğer grup maçlarında oynayacağı 3 maçı da kazanarak kupayı kaldırırsa, toplamda 69 milyon 250 bin avro’luk para ödülünü de kazanacak. UEFA, bu organizasyon için toplamda 416 milyon avro ödeme yapacak. 24 takıma ayak bastı parası olarak toplam 222 milyon avro ödeyecek olan UEFA, grup maçlarında oynanacak toplam 36 karşılaşma için de 54 milyon avro ödeyecek. Son 16'ya kalan takımlar 2 milyon avro'dan toplam 32 milyon avro alırken, çeyrek finale yükselecek 8 takıma ise 4 milyon avro'dan 32 milyon avro verilecek. Yarı finalde mücadele edecek olan 4 ekip, 5,5 milyon avro'dan toplam 22 milyon euro alacak. Final maçında ise 10'ar milyon avro'dan 2 takıma toplam 20 milyon avro ödül verilecek. UEFA, kupayı kazanan ekibe vereceği 34 milyon avro'yla birlikte toplamda 416 milyon avro ödeme yapacak.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız