birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi

Euro Bölgesi’nde enflasyon Eylül’de çift haneye ulaşarak rekor tazeledi. Bu durum Avrupa Merkez Bankası’ndan jumbo faiz artış beklentilerini güçlendirdi.

EKONOMİ 30.09.2022 13:42
Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor tazeledi
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu Eurostat'ın öncü verilerine göre Euro bölgesinde enflasyon eylül ayında yıllık bazda yüzde 10 ile beklentilerin üzerinde artarak yeni bir rekor seviyeye yükseldi.

Euro Bölgesi enflasyonunda çift haneye varan tarihi yükseliş, AMB’nin agresif faiz artışına devam edeceği beklentisini de güçlendirdi.

Bloomberght'nin aktardığına göre, Eurostat verilerine göre enflasyon eylülde yüzde 9,1’den yüzde 10’a yükselerek rekor tazeledi. Enflasyon aylık bazda yüzde 1,2 arttı, beklenti yüzde 0,9 artıştı.

ENFLASYONA EN BÜYÜK KATKI GIDA VE ENERJİDEN

Gıda ve enerji fiyatları enflasyona en büyük katkıyı verirken fiyat artışlarının genele yayıldığı görüldü. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon yıllık bazda artışını sürdürerek yüzde 4,3’ten yüzde 4,8’e çıkarak tüm zamanların zirvesine yükseldi. Beklenti yüzde 4,7’ydi.

AMB’nin gelecek ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına devam etmesi bekleniyor. Banka son 2 toplantıda toplam 125 baz puanlık rekor faiz artışı gerçekleştirmişti.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Martin Kazaks önceki günlerde enflasyonun yüzde 2’lik hedefe çok uzak olduğunu bu nedenle bir sonraki adımın yüksek montanlı olması gerektiğini ve 75 baz puanlık artışı tercih edeceğini belirtmişti.

AMB Başkanı Christine Lagarde da enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu ve talebi düşürmek için faiz oranlarında artışın gelecek toplantılarda devam edeceği mesajı vermişti.

Bugün açıklanan diğer bir veri, bölgede işsizlik oranının Ağustos’ta yüzde 6,6 ile rekor düşük seviyeye indiğini gösterdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol