Enerji krizi Euro üzerinde baskısını artırmayı sürdürüyor. Haftanın ilk işlem gününde Euro, dolar karşısında ilk kez 0,99 seviyesinin altını gördü. Böylelikle Euro 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Euro, dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesinde!
Fotoğraf: Depophotos

Euro/dolar paritesi 0,9883'le Aralık 2002'den bu yana en düşük seviyeye indi.

Avrupa'da büyüyen enerji krizi bölge ekonomisine ilişkin endişeleri artırmaya devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlemlerinde Euro, dolar karşısında ilk kez 0.99 seviyesinin altına inerek 20 yılın en düşük seviyesini gördü.

Parite üzerindeki fiyatlamalarla ilgili temel belirleyici faktör son dönemde ağırlaşan enerji krizi oldu.

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı. Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos'ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım'daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtilmişti.

Hattan doğalgaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bu nedenle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

G-7 ÜLKELERİNDEN TAVAN FİYAT KARARI

Buna karşın G-7 ülkelerinden de Rus petrolüne tavan fiyat hamlesi gelmişti.

G-7 ülkelerinin maliye bakanları yayımladıkları ortak bildiride, Rusya'dan ithal edilecek ham petrol ve petrol ürünlerinde tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmekte anlaştıklarını teyit etti.

Batılı ülkelerin liderleri Haziran ayında, Rus petrol arzını kesmeden Moskova'nın savaşta kullanabileceği geliri kısıtlama amacıyla rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal ederken ödeyebilecekleri fiyatta tavan uygulama konusunda anlaşmıştı.

AA