birgün

23° AÇIK

YAŞAM 04.04.2019 12:04

“Evcilleştirilmiş hayvanları sokak şartlarına terk etmeyelim”

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir, 4 Nisan gününün, 2010 yılından bu yana 33 ülkede Sokak Hayvanları Günü olarak ilan edildiğini belirterek, “Bu günün amacı sokakta yaşayan başıboş sahipsiz hayvanlara dikkat çekerek yardımcı olabilmektir” dedi. İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak hayvanların evsiz ve sahipsiz bırakılmamaları gerektiğini her zaman vurguladıklarını kaydeden Özdemir, “Evcilleştirmiş olduğumuz […]

“Evcilleştirilmiş hayvanları sokak şartlarına terk etmeyelim”

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir, 4 Nisan gününün, 2010 yılından bu yana 33 ülkede Sokak Hayvanları Günü olarak ilan edildiğini belirterek, “Bu günün amacı sokakta yaşayan başıboş sahipsiz hayvanlara dikkat çekerek yardımcı olabilmektir” dedi.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak hayvanların evsiz ve sahipsiz bırakılmamaları gerektiğini her zaman vurguladıklarını kaydeden Özdemir, “Evcilleştirmiş olduğumuz kedi ve köpeklerin sahipli olması ve mümkünse sokak şartlarına terk edilmemesi gerekmektedir. Ne yazık ki tüm dünyada bu anlamda yeterli bilinç düzeyi oluşmamıştır ki, dünya genelinde 600 milyona yakın başıboş, kimsesiz bırakılmış hayvan olduğu belirtilmektedir” diye konuştu.

GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELER YAPILSIN

Özdemir şunları söyledi:

“Biz veteriner hekimler olarak bu konuda mesleğimiz gereği üzerimize düşenleri yapma şansına sahibiz. Gerek yasal düzenlemelerin yapılması, gerekse belediyeler başta olmak üzere tüm kurumların görevini yerine getirmesi için sürekli hatırlatmalar yapıyor, etkinlikler düzenliyor ve projelerin içinde yer alabiliyoruz. Bireysel olarak da serbest klinik yapıp da tek bir sahipsiz hayvana dahi yardım etmemiş meslektaşımızın olmadığını, birey olarak da Veteriner Hekimlerin sahipsiz kalmış evsiz hayvanlar için elini taşın altına koyduğunu biliyoruz. Ancak başıboş hayvanlara dair çalışmalara toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması ve destek vermesi gerektiği unutulmamalıdır.”

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız