birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.04.2020 08:26

‘Evde kalın’ ama köyü boşaltın

‘Evde kalın’ ama köyü boşaltın

Kardelen Tatar

Salgın günlerinde Cumhurbaşkanlığı kararları hız kesmiyor. Son olarak Resmi Gazete’de çıkan karara göre Artvin Yusufeli İnanlı köyü halkı, baraj ve hidroelektrik santral (HES) yapımı nedeniyle başka bir bölgeye taşınacak.

Türkiye sınırları içerisinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden olan Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde 26 Şubat 2013 tarihinde temeli atılan Artvin Barajı ve HES Projesi inşaatı sürüyor. HES ve baraj nedeniyle sular altında kalacak olan İnanlı köyünün başka bir bölgeye taşınması kararı alındı. İnanlı köyünün yanı sıra, HES ve barajdan etkilenen 3 köyün de boşaltılması bekleniyor.

Yerleşim yerlerini daha önce boşalttıklarını ancak yeni yerleşim yerinin kurulmadığını belirten yöre halkı, “Köyün büyük kısmı sular altında kaldı. Birkaç aile kaldı köyde, biz zaten boşalttık. Yeni yerleşim yeri bitmiş durumda değil. Bütün köylü başka yerlerde yaşıyor geçici olarak” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız