birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Evde sağlık ve bakım işçilerinin işine ‘Whatsapp’ mesajıyla son verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne taşeron hizmet veren GSM Medya Sosyal Sağlık Hizmetleri şirketi, 31 evde sağlık ve bakım işçisinin işine ‘Whatsapp’ mesajıyla son verdi.  İşlerine geri dönmek isteyen işçiler, belediye binası önünde oturma eylemine başladı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.07.2022 12:44
Evde sağlık ve bakım işçilerinin işine ‘Whatsapp’ mesajıyla son verildi
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne taşeron hizmet veren GSM Medya Sosyal Sağlık Hizmetleri şirketi, 31 evde sağlık ve bakım işçisini işten çıkarttı. İşçiler, işten çıkarıldıklarını hiçbir sebep belirtilmeden dâhil oldukları Whatsapp grubuna gelen bir mesaj ve ardından gruptan çıkarılmalarıyla öğrendi. İşlerine geri dönmek ve kadrolu istihdam isteyen işçiler, Konak’ta bulunan belediye binası önünde oturma eylemine başladı.

İşçiler adına açıklama yapan Sevgi Esen, 5 yıldır taşeron olarak çalıştıklarını söyleyerek, “Bu hizmetleri İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı taşeron firmada sosyal haklardan yoksun olarak ürettik. Kadrolu belediye işçilerin haklarının çok gerisinde çalışma koşulları ve ücretlerle çalıştık. Kadro talebini her dile getirdiğimizde idareciler bize suçlayıcı biçimde ‘kadroya geçerseniz siz bu kadar iyi çalışmazsınız, kaytarırsınız’ diyorlardı. Demek ki evde sağlık ve bakım işini taşeron firmaya vermek, işçileri güvencesiz ve ağır koşullarda hizmet üretmeye zorlamak anlamına geliyormuş” diye konuştu.

Esen, sözlerine şöyle devam etti: “Mayıs ayında gerçekleşen ihale yenilenme sürecinde GSM Medya Sosyal Sağlık Hizmetleri adlı şirket yüklenici taşeron firma oldu. Sonrasında bize idarecilerden tarafından ‘aranızda çürük elmalar’ var diyerek mobbing ve suçlayıcı dil başlatıldı. Sonrasında, 60 kişilik Evde Sağlık ve Bakım ekibinden biz 31 kişinin ise işine bir Whatsapp mesajı ile son verildi.”

"HAKKIMIZI YERDE KOYMAYACAĞIZ"

Esen, “Emek en yüce değerse” dedi ve ekledi: “Eğer, bizim hiçbir gerekçe gösterilmeden bir Whatsapp mesajı ile işten atılmamız emek düşmanlığıdır, işçi kıyımıdır. Şimdi buradayız, işyerimiz artık bu kapının önüdür! Ekmeğimiz ve hakkımız için buradayız. Esas işverenimiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi önünden hep birlikte, güçlü şekilde ilan ediyoruz, bizi zan altında bırakan ve açlığa mahkum eden bu tutumu kabul etmeyeceğiz. Emeğimizi ve onurumuzu çiğneyen bu tutuma razı olmayacağız. Ekmeğimizi, hakkımızı yerde koymayacağız.”

Esen, son olarak talepleri ise şu şekilde sıraladı:

- "Taşeron çalışmaya, güvencesiz, sosyal haklardan mahrum çalışma koşullarına son verilmesini istiyoruz.

- Evde sağlık ve Bakım hizmetini üreten işçilerin kadrolu olarak istihdam edilmesini istiyoruz.

- Son süreçte çıkarılan 30 işçinin de eksiksiz işine geri iade edilmesidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol