Evde sıkıldıkça yemek yememeliyiz


Covid-19 nedeniyle ofis çalışmalarının evden sürdüğü, okulun eve geldiği dönemin içinden geçiyoruz. Uzun süredir evden çıkmayan insanlardan bir kısmı karantina sürecine alışırken bazıları ise bu sürece ayak uydurmak zorlanıyor.

Karantina süreci insanların yemek yeme alışkanlıklarının, öğün saatlerinin, yeme miktarlarının değişmesine sebebiyet verdiğini belirten Uzman Psikolog Ebru Şen “ Bu süreçte özellikle pandemi öncesinde yeme bozukluğu tanısı alan kişiler ve ergen dönemdeki çocuklar, gençler risk grubunda yer alıyor” dedi.

Uzman Psikolog Ebru Şen, karantina sürecinde, ergenlerin ve yeme bozukluğu tanısı almış kişilerin risk altında olmasından kaynaklı dikkat etmesi gereken şeyleri şu şekilde sıralıyor:

■ Yemek yeme arzularının ihtiyaç kaynaklı mı yoksa haz alma, vakit geçirme, sıkıntıyı azaltma vb. gibi duygusal ihtiyaçlar için mi oluştuğunu kendilerinde izlemek ve fark etmek.
■ Gün içinde mutlaka yeme düzeni oluşturmak, bunun planını hazırlamak.
■ Ani yeme atağı gelme riski için sağlıklı besin atıştırmalıkları bulundurmak.
■ Gün içinde kendini meşgul edecek aktiviteler ile uğraşmak.
■ Sosyal medya üzerinden sıfır beden olmanın prestij olarak gösterildiği siteleri takipten çıkmak.
■ Gencin kendisini duygusal açıdan çökkün hissettiğinde bunu ailesine bildirmesi ve uzman desteği alması.
■ Aile içinde kilo konusunun sürekli gündeme getirilmemesi, gencin rencide edilmemesi, espri şeklinde olsa dahi kiloya vurgu yapılmaması.