birgün

23° AZ BULUTLU

KADIN 09.03.2020 12:43

Evli olduğu erkek tarafından öldürülen Pınar Umay'ın ailesinden açıklama

İstanbul Fatih'te evli olduğu erkek tarafından öldürülen Pınar Umay Baykan'ın ailesi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Bu son olsun, kadın cinayetleri son bulsun" denildi

Evli olduğu erkek tarafından öldürülen Pınar Umay'ın ailesinden açıklama

HABER MERKEZİ

Evli olduğu Erhan Baykan isimli erkek tarafından 1,5 yaşındaki kızlarının gözü önünde öldürülen Pınar Umay’ın ailesi açıklama yaptı. Erhan Baykan'ın mahkemeden tahrik indirimi almak için çeşitli beyanlarda bulunduğunu belirten aile yakını gazetemize yaptığı açıklamada bunun gerçekleşmemesi için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Aile tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"#PınarİçinAdalet

Bu çığlık, geçtiğimiz Cuma günü eşi tarafından kalbinden bıçaklanarak hayattan koparılan kızımız Pınar Umay Baykan için adalet çığlığıdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde kızımız Pınar Umay Baykan, Fatih’teki evinde ‘hayat arkadaşım’ dediği eşi Erhan Baykan tarafından henüz 1,5 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak hayattan koparıldı. 6 bıçak darbesiyle katledildi.

Ne biz Pınar’ımıza doyabildik, Ne de Pınar’ımız 1,5 yaşındaki kızına…

Yaşanan bu vahşet, Umay ailesi olarak kalbimize bir bıçak gibi saplandı ve yaşadığımız tarifsiz acıya rağmen, şiddet mağduru ve cinayet kurbanı tüm kadınlar için adalet mücadelesi vereceğimizi buradan tüm kamuoyuna duyurmak isteriz.

Kadın cinayetleri, gazetelerin “3. Sayfa” olarak adlandırılan bölümlerinde yer alan veya haber sitelerinin manşetlerinde birkaç saat yayınlanan bir durum olmaktan çok daha öte; tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önünde duran devasa ve çok ciddi bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Hemen ve derhal, devletin tüm imkanlarıyla ve büyük bir ciddiyetle müdahale etmesi gereken kanayan bir yaradır.

Kadın cinayetlerine son vermek adına devletimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve duyarlı insanlarımızın acılı bir aileden çok daha fazlasını yapabileceğine inancımız tamdır. Bu nedenle #PınarUmayBaykan için Adelet çığlığı atıyoruz.

Saf ve iyi niyetli şekilde; hayatının baharında ve anneliği henüz tecrübe etmiş, kızına doyamadan aramızdan koparılan biricik kızımız Pınar’ımız için adalet istiyoruz.

Bundan önce katledilen kadınların sesi olduk, her seferinde bu son olsun dedik. Şimdi ise kendi kızımız için bir kere daha haykırıyoruz;

BU SON OLSUN, KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN..."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız