birgün

1° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Evrensel'e SADAT cezası

Evrensel gazetesine, SADAT ile ilgili köşe yazısı nedeniyle 15 bin lira tazminat cezası verildi.

GÜNCEL 17.10.2022 17:55
Evrensel'e SADAT cezası
Abone Ol google-news

Evrensel gazetesine, faaliyet alanları itibarıyla kamuoyunda tartışma yaratan SADAT ile ilgili köşe yazısı nedeniyle açılan davada 15 bin TL tazminat kararı verildi. Dava istinaf mahkemesine taşınacak.

Yusuf Karadaş, Evrensel gazetesinde 19 Ekim 2021'de "İktidarın karanlık örgütü SADAT" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazısında kurum ile ilgili iddiaları aktaran Karadaş, SADAT'ın kurucusu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin kendi sözlerine de yer verdi. SADAT ise yazı üzerine "kişilik haklarına saldırı" iddiasıyla dava açtı.

DAVA İSTİNAFA TAŞINACAK

Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada SADAT avukatı, haberde gerçeği yansıtmayan ifadeler bulunduğunu, "karanlık örgüt", "savaş aygıtı" gibi kelimelerin kişilik hakkını zedeleyici nitelikte olduğunu iddia etti.

Gazete avukatı Devrim Avcı ise haberin basın özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Mahkeme davayı kabul ederek, Evrensel'i 15 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti. Avukat Avcı ise davayı istinafa taşıyacağını belirtti.

25 BİN TL İSTEDİ

SADAT açtığı davada, şirketin iktidar tarafından kurulan özel bir savaş aygıtı olmadığını savunmuş, yazıda yer alan bilgilerin şirketin kişilik haklarına doğrudan saldırı niteliği taşıdığı iddiasında bulunmuştu.

Yazının okuyucuda "haksız bir şekilde olumsuz bir algı yarattığı" iddiasına da yer veren SADAT avukatları, “Dava konusu köşe yazısı, gerçeğe aykırı olmakla birlikte müvekkil şirketin ticari itibar kaybına sebep olmakta, müvekkil şirketin ticari faaliyetlerini sekteye uğratmaktadır” demişti.

SADAT bu iddialarla beraber toplamda 25 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun