birgün

7° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 25.03.2020 09:44

Evrensel’e uygulanan ambargoyu kaldırın!

Evrensel’e uygulanan ambargoyu kaldırın!

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Evrensel gazetesine verdiği ilan ve reklam kesme cezasının 6 aylık süresi 3 gün sonra son bulacak. Gazeteye verilen ceza kararları 28 Mart’a kadar geri çekilmezse Evrensel, ilan ve reklam alamayan gazeteler statüsüne geçecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, BİK’ten bugün bir cevap beklediklerini söyledi.

BİK’in haber başlıklarından bir okurun birden fazla gazete satın almasına kadar pek çok konuyu tutanak aldığını hatırlatan Polat, şöyle dedi: ‘’Basın İlan Kurumu’nu uygulamalarının siyaseten alınmış bir kararın icrası olduğunu görüyoruz. Şuana kadarki uygulamalarından bu düşüncelerimizi değiştirecek bir icrası olmadı. BİK’i gayrı hukuki ve tamamen siyasi olan kararından geri dönmeye çağırıyoruz. 28 Mart’ta cezalar geri çekilmemiş olursa ilan hakkımızın iptaline dönüşmüş olacak. Bu kuruluş gerekçesi basın kurumlarını desteklemek olan BİK’in, Evrensel’i ayrı bir kuşatmayla yayınına devam edemez hale getirmesini amaçladığı anlaşılacak. Bu karardan dönülmezse okurlarımızdan aldığımız destekle gerçekleri ifade etmeye dayalı bir haberciliği sürdürmekte kararlıyız.’’

Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nun 10 üyesi de Evrensel’e verilen ilan ve reklam yasağının kaldırılmasını istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız