Eylülde 157 işçi öldürüldü!

05.10.2018 09:10 ÇALIŞMA YAŞAMI
İSİG Meclisi’nin raporuna göre, eylül ayında en az 157 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Raporda, insanca çalışma koşulları isteyen ve tutuklanan havalimanı işçilerinin serbest bırakılması istendi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı rapora göre, eylül ayında en az 157 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu yılın ilk dokuz ayında yaşamını yitiren işçilerin sayısı ise bin 450’ye ulaştı.

Raporda, insanca çalışma koşulları ve can güvenliği istedikleri için tutuklanan 3’üncü Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması da istendi.

10’u kadın, 8’i çocuk
Rapora göre;

♦ Eylül ayında hayatını kaybeden 157 işçinin 143’ü ücretli (işçi-memur), 16’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi-esnaf) oluştu.

♦ Eylülde 10 kadın işçi yaşamını yitirdi. Kadın işçi cinayetleri tarım, madencilik, ticaret, metal ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

♦ 4’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 8 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, kimya, metal ve inşaat işkollarında yaşandı.

♦ Eylülde yaşamını yitiren mülteci/göçmen işçi sayısı ise 9 olarak saptandı. Bu işçilerin 6’sı Afgan, 1’i İranlı, 1’i Rus, 1’i ise Suriyeliydi.

İnşaat yine birinci
♦ Eylül ayında en çok iş cinayeti inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret/büro, belediye/genel işler ve enerji işkollarında yaşandı.

♦ İşçiler en çok ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme ve elektrik çarpması sonucu can verdi. Özellikle çok düşük maliyetli önlemlerle iş cinayetlerinin önlenebileceği elektrik çarpması nedenli ölümlerin ilk sıralara çıkması dikkat çekti.

Çoğu sendikasız
♦ En çok ölüm Antep, Denizli, İstanbul, Kocaeli, Manisa, Urfa, Adana, Ankara, Aydın, Bursa ve Tekirdağ’da oldu.

♦ Ölen işçilerin yalnızca 4’ü sendikalı, 153’ü ise (yüzde 97,46) sendikasızdı. Sendikalı işçiler tekstil, metal ve belediye işkolunda çalışıyordu.

***

İskele çöktü: 1 ölü, 1 yaralı

eylulde-157-isci-olduruldu-516986-1.

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde bir binanın dış cephe boyası için kurulan iskelenin çökmesi sonucu demir yığınının altında kalan bir işçi hayatını kaybetti, bir işçi ağır yaralandı. Yaşamını yitiren Metin Karal adlı işçinin cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu morguna alınırken, ağır yaralanan Mehmet Çelenk hastaneye kaldırıldı.

***

‘Tutuklanan işçiler serbest bırakılsın!’

eylulde-157-isci-olduruldu-516987-1.
Havalimanı şantiyesinde tutuklanan işçi sayısı 28’e çıktı.

İSİG Meclisi bu ayki raporunda, İstanbul 3’üncü Havalimanı inşaatında binlerce işçinin isyan ettiği insanlık dışı çalışma koşullarına da dikkat çekti:

“Havalimanı şantiyesinde fazla mesai ücreti ödenmemesi, bayram ve hafta tatili yapmadan çalışma, şantiyenin ‘normal’i. İşçilerin günlük çalışmaları 12 saati buluyor. Yapılmayan ödemeler, servis, yemek, barınma, iş kazaları ve iş cinayetleri, şantiyede çalışan işçilerin inşaat çalışması başladığından bu yana var olan problemleri. Havalimanının 29 Ekim’e yetiştirilmesi çabası bir yandan işyeri koşullarının daha da ağırlaştırılıp kuralsızlaşmasına, öte yandan işçiler üzerindeki iş yükünün artırılmasına, mobbinge ve baskıya neden oldu. ”

İşçilerin kampa ulaşmak için saatlerce servis sırası beklediğine, kalabalık odalarda tahtakuruları içinde yaşadığına ve kötü yemeklere mahkûm edildiğine de işaret edilen açıklamada, bu koşullara karşı çıktıkları için tutuklanan işçilerin serbest bırakılması istendi.

Gözaltılar sürüyor
İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş sendikaları ise şantiyede gözaltı ve tutuklamaların sürdüğünü duyurdu. Buna göre tutuklu sayısı 28’e çıktı, dün gözaltına alınan 8 işçiden 6’sı ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.