birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 14.11.2019 10:57

Eynesil'de gözaltına alınan Coşkun'a tanıkla yaptığı görüşme soruldu

Eynesil'de gözaltına alınan Coşkun'a tanıkla yaptığı görüşme soruldu

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin Giresun Eynesil’de TBMM komisyonu çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve belgesel yönetmeni Kazım Kızıl dün akşam gözaltına alındı. DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Bu sabah ifadesi alınan Coşkun’a soruşturmada tanık olarak ifade veren Mürsel Küçükal ile yaptığı görüşmeler soruldu.

Coşkun’a “şantaj, tehdit, kasten yaralama, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamaları yöneltildi.

Canan Coşkun Eynesil Polis Merkezi Amirliğindeki sorgusunda, ilçeye Meclis komisyonunda bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile ortak bir çalışma sebebiyle, daha önceden olayla ilgili haberler hazırladığından Süllü’ye mesleğiyle ilgili danışmanlık vermek üzere orada bulunduğunu söyledi. Belgeselci Kazım Kızıl ile ekip olarak çalıştıklarını, Kızıl’ın da orada görüntü çekmek üzere bulunduğunu ifade etti.

Bianet'in haberine göre komisyonun tanıkları dinlediği sırada da orada bulunduklarını söyleyen Coşkun, ardından Küçükal’la görüşmek ve ifadesindeki konuları konuşmak üzere evine gittiğini, Küçükal’ın da kendisine hemen olayı anlatmaya başladığını söyledi.

Olayın gerçekleştiği yere de kendisini Küçükal’ın götürdüğünü, orada kendisine ifadesindeki detayları gönüllü şekilde anlattığını, iddia edildiği gibi olay yerine tanığı götürmeye zorlamadığını söyledi.

Coşkun’un ifadesine göre olay yerinde Coşkun ve Küçükal bulunurken, Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan da yanlarına gelerek Küçükal’a yönelik “İfadeni neden değiştirdin, sen kitaba el basmadın mı” minvalinde sözler sarf etti.

Canan Coşkun “Bu aşamadan sonra Küçükal’a bir şey sormadım ikisi kendi aralarında konuşmaya devam etti, Küçükal Vatan’a ‘Gel sana göstereyim’ veya Vatan Küçükal’a ‘Göstersene nasıl sürünüyordu’ dedi. Ben hiçbir ayrıntıyı atlamamak için telefonumdaki ses kaydını sürekli açık tuttum, olayın tamamı kayıtlı” dedi.

O sırada Kızıl’ın da çekim yaptığını belirten Coşkun, olay günü Kazım Kızıl veya Şaban Vatan’la bir görüşmesinin de olmadığını ifade etti.

Coşkun’un sorgusu bu sabah 09.00 civarında tamamlandı, ardından belgeselci Kazım Kızıl’ın sorgusuna başlandı. Bu arada baba Şaban Vatan’da ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

DİSK Basın İş Başkanı: Her iki gazeteci bir an önce serbest bırakılmalıdır

İki gazetecinin gözaltına alındığı haberinin sosyal medya aracılığı duyulmasının ardından DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren avukatı aracılığı ile durum hakkında telefon ile bilgi aldı. Eren, "Canan Coşkun üyemizdir, kendisi araştırmacı bir gazetecidir. Komisyon üyeleri de kendisinden danışmanlık talebinde bulunmuş. Aynı zamanda haber amaçlı görüşmeler yapıyormuş. Gazeteler ve gazeteciler cinayetlerin üzerini öretmek için değil gerçekleri araştırmak için vardır. Biliyorsunuz bu olay ile ilgilenen bir gazeteci de ölüm tehditleri aldığını söylemişti. Polis gazetecileri gözaltına almak yerine Rabia Naz'ın ölümünü kamu vicdanını rahatlatacak şekilde aydınlatmalıdır. Her iki gazeteci bir an önce serbest bırakılmalıdır" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız