EYT düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, bugün Meclis'e sunuluyor. Çalışmanın AKP ve Cumhur İttifakı olarak Meclis'e sunduklarını bildiren AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, teklifinin 4 maddeden oluştuğunu aktardı. Akbaşoğlu, çalışma yılı ve prim gününü dolduran herkesin yaş koşuluna takılmadan emekli olabileceğini kaydetti. Teklifin, şubat ayı içerisinde yasalaşması hedefleniyor. Şubat ayında başvuranların mart ayında maaşlarını alması bekleniyor.

EYT düzenlemesi Meclis'te: Teklif 4 maddeden oluşuyor
Fotoğraf: Depophotos

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu.

Düzenlemenin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, düzenlemenin toplam 4 maddeden oluştuğunu bildirdi. Akbaşoğlu, illk etapta 2 milyon 250 bin çalışanı doğrudan ilgilendiren çalışmanın toplamda 5 milyon kişiyi etkileyeceğine dikkat çekti.

Buna göre, düzenleme ile yaşa takılma engeli kaldırılacak. Prim gün sayısını ve çalışma süresini, sigortalılık süresini dolduran herkes, mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan emekli olacak. 8 Eylül 1999 dahil önce sigortalılık süresini götürebilen her bir çalışan yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olacak.

Emekli olduktan sonra 10 gün içinde aynı işyerinde çalışanlar için işverene 5 puanlık prim indirimi sağlanacak. Ayrıca taşeron olarak çalışanlarla ilgili, emekli olduklarında zorunlu olarak iş akdini fesheden düzenleme yürürlükten kaldırılacak. Taşerondan daimi işçi kadrosuna geçenler, isterse emekli olabilecek, isterse çalışmaya devam edebilecek.

Akbaşoğlu, Meclis Başkanlığı'na sundukları EYT yasa teklifinin şubat ayında yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

AKP'li Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu / AAAKP'li Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu / AA

Akbaşoğlu, teklifin içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Teklifle 3 şeyi düzenliyoruz: 4 maddeden müteşekkil bir teklif; ikisi esasa ilişkin, biri yürürlüğe, birisi de yürütmeye ilişkin. Sunduğumuz teklif, EYT'ye has, yalın, sade, uygulanabilirliği basit ve en genel, en kapsamlı şekilde, hakları genişletici şekilde bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.

Birinci düzenlememiz; yaşa takılma engelinin kaldırılması. Yürürlükteki mevzuata göre, prim gün sayısını ve çalışma süresini, sigortalılık süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip. İster Bağkur'lu ister SSK'lı ister Emekli Sandığı hangi noktada olursa olsun, bu konuda emeklilikte yaşa takılma meselesi, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren artık tarihe kavuşmuş olacak. Kimler için; 8 Eylül 1999, bu tarih dahil olmak üzere, yani 9 Eylül 1999'dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuata göre götürebilen her bir çalışanımız, artık yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olabilecek.

İkinci olarak, çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içerisinde bunun devam etmesi, üretimin, ihracatın, ekonominin büyümesi ve bu konuda bir sekteye uğranılmaması; işçimizin de işverenlerimizin de iş yerimizin de lehine sonuçlar doğurabilmesi amacıyla, bu konuda sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle, iş yerlerine, emekliliği hak edip, emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlamak durumunda olan bütün çalışanlarla ilgili yaklaşık 500 TL bir desteklemeyi Hazinemiz, devletimiz üstleniyor. Bu konuda yüzde 5 oranında bir destek primi söz konusu oluyor."

TAŞERON İŞÇİLER

Ayrıca taşeron olarak bilinen ve kadrolu işçi statüsüne geçen yüzbinlerce kişiyle ilgili bir dokunuşta da bulunduklarını belirten Akbaşoğlu, "Teklifle, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin geçici 23. ve 24. maddesinde düzenlenen ve emekliliğe hak kazanıldığı takdirde bu çalışan işçi kardeşlerimizin zorunlu olarak iş akdinin feshine dönük düzenlemeyi kaldırıyoruz. Emekliliği hak eden, taşerondan işçi kadrosuna geçen bütün çalışanlarımız için ister emekli olabilme isterse kendi yerlerinde çalışabilme imkanlarını sağlıyoruz. Yüzbinlerce insanımızın da zorunlu emekliliğini bu kanun teklifi kapsamında ortadan kaldırmış oluyoruz" diye konuştu.

Akbaşoğlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin kanun teklifine ilişkin sorularını yanıtladı.

Düzenlemenin, Resmi Gazete'de yayımlandığı gün yürürlüğe gireceğine işaret eden Akbaşoğlu, süreç içerisinde 5 milyon kişinin düzenlemeden yararlanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Akbaşoğlu, "Tahminlere göre 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023 yılı içerisinde emekliliği hak edecek. Emekliliği hak eden kişilerin çalışmaya devam etme veya emekli olma noktasında kendi iradelerinde olduğu için bunun nasıl tezahür edeceğine hep beraber şahit olacağız" dedi.

TEKLİF NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Teklifi, bu hafta içerisinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeyi planladıklarını aktaran Akbaşoğlu, "İnşallah en geç haftaya salı veya çarşamba günü EYT'nin Genel Kurul'dan da yasalaşmasını öngörüyoruz" ifadesini kullandı. Akbaşoğlu, emeklilik başvurularının, ister e-devlet üzerinden ister SGK'ye başvurularak yapılabileceğini, şubat içerisinde başvuru yapanların mart itibarıyla emeklilik maaşlarını alabileceklerini kaydetti.

Sosyal medyada EYT'lilerin daha az maaş alacağı yönündeki paylaşımların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Akbaşoğlu, "Bu bir çarpıtmadır, asparagas bir haber ve yaklaşımdır. EYT'lilerin farklı bir statüsü söz konusu değil. Dolayısıyla daha az maaş alma gibi bir durum da söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanı'mız kamuoyuyla paylaşmıştı; en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. Hiç kimse bunun altında maaş almayacak" diye konuştu.

"Tüm bakanlıklarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, belediyelerde, il özel idarelerinde ve bunlara bağlı şirketlerde taşerondan işçi kadrosuna geçenler de kapsam içerisindedir" diyen Akbaşoğlu, şöyle devam etti: "Onlarla ilgili zorunlu emeklilik söz konusu olmayacaktır, kendi taleplerine bağlıdır. Emekli olmak isteyen, emekliliği hak eden, yaş şartı olmaksızın yaş şartını kaldırıyoruz. Prim süresini, prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran, taşerondan geçen arkadaşlarımız emekli aylığına hak kazanmaları durumunda zorunlu emekli ediliyordu daha önceki düzenlemeyle. Şimdi o düzenlemeyi kaldırarak çalışabilme imkanlarını kendilerine bırakıyoruz."

Kanun teklifinde kıdem tazminatıyla ilgili bir düzenleme olmadığına dikkati çeken Akbaşoğlu, "Bu konuda işverenlerimizin yanında olmak, işçilerimizin de mağduriyetini gidermek üzere iş yerinde üretime, ihracata ve istihdama dayalı dinamik ekonomik modelimizi sektesiz şekilde devam ettirmek üzere KGF destekli uygun bir şekilde kredilerle doğrudan kıdem tazminatını işçimizin hesabına yatıracak bir model üzerinde açıklama hem Çalışma Bakanımız hem de Hazine ve Maliye Bakanımız tarafından kamuoyuna deklare edildi. Bu konuda da en ufak bir problem yok" ifadesini kullandı.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Teklif ilk olarak Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Daha sonra Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Teklifin şubat ayında yasalaşması bekleniyor.