birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

EYT’liler tarih değil çözüm istiyor

EKONOMİ 29.09.2022 06:30
EYT’liler tarih değil çözüm istiyor EYT'liler yasanın kabulünün 23. yıldönümünde İstanbul’da bir araya gelmişti. (Fotoğraf: Depo Photos)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İktidarın kapıyı bir kapatıp bir açtığı emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili hazırlıkların tamamlandığı açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki gün EYT ile ilgili düzenlemeye ilişkin "Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, iktidar kanadının EYT’ye ilişkin değişen tavrını BirGün’e değerlendirdi. EYT’lilerin mağduriyetine sebep olan yasanın kabulünden bu yana 23 yıl geçtiğini hatırlatan Özüpak, tek formülün bu yasanın iptal edilmesi olduğunu belirtti. Özüpak, “Biz artık vaatler veya bizlere tarih verildiğini görmek istemiyoruz. Somut bir şey görmek istiyoruz. Emeklilik hayallerimiz elimizden alındı. Herkesin bir planı, hayatı var. Sırlarla dolu süreçten çok sıkıldık. Neden bu kadar gizli kapaklı? Zamanı beklenecek bir şey de yok, zaman çoktan geçti” diye konuştu.

8 AY ÖNCE GÜNDEMDE YOKTU

“23 yıldır mağduruz. AKP, iktidarının 20’nci yılında. Çok farklı algılar yaratarak mağduriyetimize inanmadılar ve bizi muhatap kabul etmediler. Çalışma Bakanı 8 ay kadar önce ‘EYT gündemimizde yok’ diyordu, son açıklamaların ardından bir çalışma başladı. Seçim yatırımı mı olacak çok merak ediyoruz. Ancak, şunu söyleyebilirim ki bizim sabrımız tükendi” diyen Özüpak, EYT’lilerin aileleriyle birlikte 15-20 milyonu kapsadığını söyledi.

Özüpak, birçok kez Bakan’dan randevu almayı talep ettiklerini, ancak dönüş alamadıklarını belirterek şunları söyledi: “Herkesi dinleyeceğini söyleyen iktidar konunun en büyük muhatabını dinlemiyor. Bizler insanca yaşayabileceğimiz, 30 yılın karşılığında 3 bin 500 lirayla yaşamaya mahkûm edilmeyeceğimiz bir çözüm istiyoruz. İktidarı değiştirecek güce sahibiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol