Ezgi Elibol Topçuoğlu’nun ilk kitabı ‘Kutlama’ raflardaki yerini aldı

04.05.2019 12:13 BİRGÜN KİTAP
Ezgi Elibol Topçuoğlu’nun ilk kitabı “Kutlama” Yeni İnsan Yayınevi etiketi ile raflardaki yerini aldı. Kitabın lansmanı 4 Mayıs Cumartesi günü saat 19:00’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda düzenlenecek. Lansmanda Udi Hadi Hamdoun’un dinletisinin ardından kokteyl ve imza gerçekleşecek. Kitabın açıklama bölümü şöyle: “Mersin’in cıvıl cıvıl sokaklarında koşuşturan, oyunlar oynayan çocuklardan biri olan Mert […]

Ezgi Elibol Topçuoğlu’nun ilk kitabı “Kutlama” Yeni İnsan Yayınevi etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Kitabın lansmanı 4 Mayıs Cumartesi günü saat 19:00’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda düzenlenecek. Lansmanda Udi Hadi Hamdoun’un dinletisinin ardından kokteyl ve imza gerçekleşecek.

Kitabın açıklama bölümü şöyle:

“Mersin’in cıvıl cıvıl sokaklarında koşuşturan, oyunlar oynayan çocuklardan biri olan Mert on yaşında neşeli bir çocuktur. Bu koşuşturmaya dahil olan başka misafirler de vardır. Korku dolu bir iç savaştan kaçıp gelen, canını zor kurtaran mülteciler ve onların da en az Mert kadar saf yürekli çocukları da bu sokakları doldurmaya başlamıştır. Uzun zamandır bu şehrin kültürü ve gelenekleri ile doğup büyüyen ve bu şekilde yaşamış olan sakinler, şehre yabancı  insanların gelmelerini yadırgamışlar ve içten içe huzursuz hissetmişlerdir. Bu şekilde huzursuzlukla başlayan gidişat kimsenin tahmin edemediği bir hale bürünerek herkesi şaşırtmaya başlamıştır. Küçük çocukların saf oyunları, büyüklerin dünyasının kötücül oyunlarına engel olmuş ve herkesi içine  saran bir dostluk köprüsü oluşturmuştur. Bu sevginin gücü büyür ve tüm şehri kaplar.
Günümüzde hemen hemen dünyanın her köşesinde yaşanan bir dramı, Ezgi Elibol Topçuoğlu usta kalemi ile çocukların zevkle okuyacağı, eğleneceği ama aynı zamanda biraz da bu meseleler üzerine düşüneceği ve sorular soracağı bir forma sokuyor. 
Kutlama, yazarın özenle kurduğu cümlelerle işte bu zoru başarıyor. Çok kısa bir sürede farklı dillere çevrilip, başka ülkelerdeki çocukların da okuyacağı ve büyük övgüler alacağından hiç şüphe duymadığımız Kutlama’yı bütün çocukların beğenisine sunuyoruz.”

Ezgi Elibol Topçuoğlu

Mersin’de doğdu. 32 yaşında, evli ve 3 yaşında bir erkek çocuk annesidir. Hayatını İstanbul’da sürdürüyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Uzun yıllar boyunca birçok farklı şirketin pazarlama departmanlarında çalıştı. Tarlabaşı’nda yaşayan mülteci çocuklara ve annelerine eğitsel, sosyal ve psikolojik destek vermek üzere kurulmuş bir toplum merkezi olan Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde gönüllülük faaliyetlerine devam ediyor.