birgün

7° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 31.12.2020 20:21

Ezhel, şarkılarında kullandığı cinsiyetçi ifadeler için özür diledi

Rapçi Ezhel, geçmişte şarkılarında kullandığı cinsiyetçi sözler ile ilgili özür diledi. Ezhel, "Önemli olan bunu anlayıp, bunu paylaşmak ve farkındalığı yaymak" dedi.

Ezhel, şarkılarında kullandığı cinsiyetçi ifadeler için özür diledi

Anadolu Kültür’ün hazırladığı Adalet Atlası podcast serisinin 12. bölümüne rapçi Ezhel ve etnomüzikolog Mustafa Avcı’nın konuk oldu. Ezhel ve Avcı, müzikle adalet arayışını rap üzerinden anlattı.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, gerçek adı Sercan İpekçioğlu olan Ezhel, moderatör Hazal Özvarış'ın "Rap camiasında dediğin gibi homofobi ve cinsiyetçilik tartışılıyorsa neden hâlâ rap müziğin genelinde buna maruz kalıyoruz?" sorusuna "Gençken, ergenken, kafam basmıyorken bir sürü saçma sapan şey söylediğimi biliyorum ve bunun için özür diliyorum insanlardan. Önemli olan bunu anlayıp, bunu paylaşmak ve farkındalığı yaymak" yanıtını verdi.

Rap müziğin politik bir müzik olduğunu vurgulayan Ezhel, "Ama aynı kültürün içerisinde homofobi ve seksist söylemler de var ve bu camia içerisinde tartışılıyor" dedi.

Ezhel, bu bağlamda geçmişte şarkılarında kullandığı cinsiyetçi sözler ile ilgili özür diledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol