birgün

0° PARÇALI BULUTLU

'!f İstanbul daha güçlü bir şekilde devam edecek'

KÜLTÜR SANAT 23.10.2018 13:52
'!f İstanbul daha güçlü bir şekilde devam edecek'
Abone Ol google-news

!f markasının yasal hak sahibi CGV Mars Entertainment Group'un yeni yönetiminin kararı ile !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin kurucuları ve direktörleri olan, Serra Ciliv ve Pelin Turgut'un direktörlüğü sona ermesi ardından CGV Mars Entertainment Group yeni bir açıklama daha yaptı.

DAHA GÜÇLÜ BİR FESTİVAL HAZIRLIĞINDAYIZ

Ciliv ve Turgut'un işlerinden kovulmasına ilişkin soru işaretleri ortadan kaldırmayan CGV Mars Entertainment Group, !f İstanbul'un önümüzdeki yıllarda yapılamayacağına yönelik iddiaları ise yalanladı. Şirketten iddialara ilişkin şu açıklama yapıldı:

"!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 18’inci yılında kaldığı yerden, ruhunu ve temel felsefesini koruyarak devam edeceğinin altını özellikle çizmek isteriz. Festivalimiz Mayıs ayında 18’inci kez sinemaseverlerle buluşacak. Daha güçlü ve dinamik bir festival hazırlığındayız. Önümüzdeki süreçte festivalimizin içeriği ülke sinemamızı güçlendirecek şekilde zenginleştirilecektir. Yerli filmlere ağırlık verilerek genç yeteneklerin önünü açacak, kaynaklara erişimini kolaylaştıracak, sinema endüstrisinde kariyer yapmak isteyenlere eğitim, staj gibi destekler sağlanacak ve yerli bağımsız filmlerin çeşitliliğinin artmasına katkısı olacak şekilde güncellenecektir."

Yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

"CGV Mars Entertainment Group olarak, uzun yıllardır kendi markamız altında düzenlediğimiz !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin, önümüzdeki dönemde devam edip etmeyeceği ve içeriği konusundaki bazı soru işaretlerini kaldırmak ve kamuoyunu aydınlatmak isteriz. Öncelikle bu konuda sinemaseverlerin gerek basında gerekse sosyal medyada çıkan tüm yorumlarını ve düşüncelerini hassasiyetle takip ettiğimizi, geri bildirimlerini ciddiyetle önemsediğimizi belirtmek isteriz. Aynı zamanda festivalimizi güçlü bağlarla sahiplenen tüm sinemaseverlere sonsuz teşekkür ederiz.

Sinemaseverlerin yoğun ilgisi ve desteği ile !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yıllar içinde ülkemizin önemli bir değeri haline gelmiştir. Bu değer, kişilerden bağımsız olarak sinemaseverlerin ellerinde yükselmiştir. Ayrıca, festivalin hayata geçirilmesinde geniş bir ekip çalışmıştır. Bu nedenle bu kadar değerli bir festivalin kişilerle özdeşleştirilmesi sinemaseverlere ve de festivalde emek sarf edenlere haksızlık olacaktır.

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 18’inci yılında kaldığı yerden, ruhunu ve temel felsefesini koruyarak devam edeceğinin altını özellikle çizmek isteriz. Festivalimiz Mayıs ayında 18’inci kez sinemaseverlerle buluşacak. Daha güçlü ve dinamik bir festival hazırlığındayız. Önümüzdeki süreçte festivalimizin içeriği ülke sinemamızı güçlendirecek şekilde zenginleştirilecektir. Yerli filmlere ağırlık verilerek genç yeteneklerin önünü açacak, kaynaklara erişimini kolaylaştıracak, sinema endüstrisinde kariyer yapmak isteyenlere eğitim, staj gibi destekler sağlanacak ve yerli bağımsız filmlerin çeşitliliğinin artmasına katkısı olacak şekilde güncellenecektir.

CGV Mars Entertainment Group olarak, önümüzdeki dönemde !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ile ilgili tüm gelişmelerden kamuoyunu düzenli olarak bilgilendireceğimizi ve her zaman sinemaseverlerin yanlarında olarak, sinema kültürünün ve endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmayı sürdüreceğimizi belirtmek isteriz."

**

"Bizim için yeni yollara çıkma zamanı" diyen Ciliv ve Turgut, !f'e şu yazıyla veda etmişti:

"Eğer bu mesajı okuyorsanız, !f istanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kurucuları ve direktörleri olarak geçirdiğimiz son 17 yıl içinde yollarımız kesişmiş; fikirlerinizle, işbirliğinizle ve tabii dostluğunuzla !f’in !f olmasına büyük destek vermişsiniz demektir. Bu hem bir veda mektubu, hem de kocaman bir teşekkür.

!f markasının yasal hak sahibi CGV Mars Entertainment Group’un yeni yönetiminin kararı ile !f direktörlüğümüz sona ermiştir.

Üzgün olsak da, !f’le gurur duyuyoruz. Küçük başladı, ve çok güzel yol yaptı. İstiklal’de tek sinemadan Türkiye’nin üç büyük kentinde bir çok salona; !f2 ile Anadolu’da elliden fazla noktada eş zamanlı film gösterimlerine; iki ilham dolu uluslararası yarışmaya, Sundance ile birlikte yaptığımız Senaryo Lab’ine, !f Doc Lab, !f Music ve tabii Yeni Film Fonu’na kadar büyüdük; binlerce sinemacıyla ve yüzbinlerce izleyiciyle birbirimize dokunabildik.

!f güçlü bir anlam dünyası yarattı. Her yıl onu yeniden sinema ile eylemliliği birbirinden ayırmayan bir platform olarak yaratmak istedik; yeni şeyler deneyen ve tüm renkleri kapsayan filmlerde buluştuk.

Dünyanın her yerinden yönetmen, yazar, oyuncu ve yapımcılar ağırladık; Türkiye’nin genç sinemacılarını destekledik ve izleyicilerle buluşturduk; ülkeler arası fikirlerin, filmlerin ve yeni ortaklıkların yola çıktığı bir başlangıç noktası olduk. Her yıl heyecanlı bir çalışma döneminden sonra karşılarına çıktığımız 80 bini aşkın izleyici hep en güzel armağan oldu bize; programlamamızın değerini en iyi ’!f’lik film’ tabirini ortaya atan izleyicilerimiz bildiler. Bizlerle birlikte bir kuşak !f’çi büyüdü, aralarından çok sevdiğimiz sinemacılar çıktı.

Geriye baktığımızda sadece güzellik görüyoruz. Yirmilerinde, film festivallerinin nasıl yapıldığını pek de bilmeyen iki genç kadın olarak çıktığımız yolda desteğiniz, yaratıcılığınız ve filmleriniz sayesinde !f Türkiye’nin en çok sevilen festivallerinden biri; karanlığın derinliğiyle sık yüzleştiğimiz bu coğrafyada kalbi genç atan umudun evi oldu.

Elbette en derin arzumuz, bundan sonra da !f’in hassas ve cesur kalbine gereken özenin gösterilmesi ve !f’in bağımsız ruhunu koruyarak hayatta kalabilmesi.

Bizim için yeni yollara çıkma zamanı. Başka şekillerde işimizi yapmaya devam edeceğiz. Yeni dil arayışlarına; içinde birlikte üretebileceğimiz güvenli alanlara ve uzak mesafeleri buluşma noktalarına çevirebilecek fikirlere inancımız hala tam

En samimi teşekkürlerimizle"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun