birgün

13° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 30.06.2020 11:23

Facebook boykotuna ABD'li otomobil devi Ford da katıldı

Amerikan otomobil üreticisi Ford, 30 gün boyunca ABD’de tüm sosyal medya platformlarındaki reklamlarını askıya alacağını bildirdi. Böylece Ford da platformunda nefret söylemini önlemek için yeterli çaba sarf etmediği gerekçesiyle Facebook’u boykot eden firmalar arasına katıldı

Facebook boykotuna ABD'li otomobil devi Ford da katıldı

ABD’nin en büyük üç otomobil üreticisinden biri olan Ford, tüm sosyal medya platformlarındaki varlığını gözden geçireceğini bildirdi.

VOA'nın haberine göre firma sözcüsü tarafından yapılan açıklamada nefret söylemi, şiddet ve ırksal adaletsizliğin sosyal medya içeriklerinden temizlenmesi gerektiği belirtildi. Şirketin reklam harcamalarının başka bölgelerde de gözden geçirildiği kaydedildi.

Daha önce Dove sabun, Lipton çay ve başka birçok tanınmış markanın sahibi olan Unilever, sosyal medya devlerine karşı başlatılan reklam boykotuna katılacağını açıklamıştı.

Merkezi Londra'da bulunan çok uluslu tüketici ürünleri firması Unilever, 2020'nin geri kalanında Amerika'da Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden reklam yapmayacağını bildirmişti. Firma, bu karara gerekçe olarak, ''Amerika'da kutuplaşmış seçim döneminde sergilenen bölücülük ve nefret söylemini'' göstermişti.

FLOYD CİNAYETİYLE BAŞLADI

facebook-boykotuna-abd-li-otomobil-devi-ford-da-katildi-750768-1.

''Kar için Nefrete Son'' adını taşıyan kampanya, Amerikalı siyah George Floyd'un polis nezaretinde hayatını kaybetmesinden sonra hak örgütleri tarafından başlatıldı.

Kampanya, Instagram'ın da sahibi olan Facebook'a nefret söylemini sona erdirmek için daha fazla çaba harcaması çağrısında bulunuyor.

Kampanya’nın organizatörleri son olarak Facebook üzerinde nefret söylemi taşıyan içeriklerin kaldırılması için daha fazla baskı oluşturmak amacıyla Avrupa merkezli firmalara da boykota katılma çağrısı yapacaklarını bildirdi.

Konuyla ilgili daha fazla adım atması yönündeki çağrılara yanıt veren Facebook ise Pazar günü yaptığı açıklamada, konuyla ilgili yapılması gerekenlerin olduğunu kabul ederek nefret söylemiyle mücadele amacıyla başka araçların geliştirilmesi için insan haklarını savunan gruplarla ve uzmanlarla iş birliği yaptığını belirtti.

Facebook yapay zeka yatırımları sayesinde nefret söyleminin yüzde 90’ını kullanıcılar tarafından ihbar edilmeden önce tespit edebildiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol