birgün

21° AÇIK

TEKNOLOJİ 27.09.2019 10:29

Facebook'ta beğeni ve yorum sayısı bugünden itibaren gizleniyor

Facebook'ta beğeni ve yorum sayısı bugünden itibaren gizleniyor

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Facebook, gönderilerdeki beğeni, yorum ve tepki sayısını gizlemeye hazırlanıyor. Söz konusu yeniliği cuma günü (bugün) Avustralya’da test etmeye başlayacağını açıklayan ABD’li şirket, reklamlar için de aynı yola başvuracak.

Web Tekno'dan Berk Baylançiçek'in haberine göre; sosyal medyanın hayatımızda giderek daha fazla yer kaplaması, beğeni ve yorum sayısının önemi de bir hayli artırdı; ancak yapılan araştırmalar, bu durumun bireylerde stres ve kaygı düzeyini artırdığına işaret ediyor.

2 milyarı aşkın kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, cuma gününden itibaren beğeni, yorum ve tepki sayısını gizlemeye başlayacak. Bir şirket sözcüsü, CNET’e yaptığı açıklamada testin Avustralya’da başlayacağını söylerken, bu değişikliğin insanların deneyimlerini iyileştirip iyileştirmediğini anlamak için geri bildirim toplayacaklarını aktardı.

Facebook çatısı altında faaliyet gösteren fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, yakın zaman önce benzer bir değişikliği test etmişti. Facebook, söz konusu yaklaşımdaki asıl amacın, Instagram gönderilerinin ne kadar beğenileceği baskısını ortadan kaldırmak olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz temmuz ayı itibarıyla Instagram’daki beğeni ve yorum sayıları yedi ülkede gizlendi. Bunlar: Avustralya, Kanada, Brezilya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya ve Japonya.

Facebook, Avustralya’daki test sırasında kullanıcılardan toplayacağı geri dönüşler ışığında söz konusu değişikliği hayata geçirip geçirmeyeceğine karar verecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız